| aria1996 a întrebat:

Ce este un herpes? de la ce apare? si cum poti scapa rapid de el?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| OoBunnyoO a răspuns:

De la un virus pe care majoritatea oamenilor il au.
Il iei in momentul in care ai contact cu o persoana care are acest virus, are un herpes care nu este complet vindecat. Deci daca bei dupa cineva care are un herpes, daca saruti pe cineva cu herpes etc. In momentul in care il iei virusul ramane intotdeauna in stare inactiva in corpul nostru. Acesta se activeaza in diverse momente, pentru fiecare persoana exista diversi "triggeri", insa de obicei se activeaza in momentul in care sistemul imunitar este scazut. De asemenea, poate aparea in perioade stresante, de la prea mula caldura, prea mult frig, daca ti-a fost rau o perioada. Pe scurt, virusul devine activ dupa orice perioada in care corpul tau a fost slabit de ceva.
Se poate trata fie cu Aciclovir sau Zovirax. Daca nu le ai in casa, uneori il poti trata cu gheata pusa si apasata pe el, insa de regula remediul asta este cam dureros.

| Felys a răspuns:

Rapid nu vei scapa nicidata, dureaza cel putin o saptamana indiferent cu ce ti-ai da, totusi ca sa nu se intinda si sa nu faca basici si sa fie cat mai mic, in momentul cand simti pe buze o cat de mica usturime imediat sa iti dai cu aciclovir, se repeta asta cam la fiecare 4 ore fara noapte, in acest mod ai sanse sa scapi mai usor si sa nici nu se faca ditamai buboiul la gura

| aria1996 explică (pentru Felys):

Cam tarziu eu de obicei luam plasturi pentru herpes si imi trece repede dar de data asta nu au avut nimic legat de herpes si am mare problema acum s-a cam extins si e urata rau...

| MskDesign a răspuns:

Timpul de regenerare, este in functie de metabolismul fiecaruia.

Răspuns utilizator avertizat
| Delocimportant a răspuns:

Nu stiu ce ii, dar cert este ca tu esti super awesome, adica foarte frumoasa.

| AdycuThebest a răspuns:

Cumpara de la farmacie...ACICLOVIR...iti va trece repede.winking

| aria1996 explică (pentru AdycuThebest):

Ok am incercat multe metode dar ia ceva timp in jur de 7 zile pana trece si nu-mi place sad

| AdycuThebest a răspuns:

Sa cresti mare...winking