| SebyKendama a întrebat:

Ce greutate are trebui sa am la 11 ani și 1.63m?
Mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ar trebuii sa ai intre 50 si 53Kg

| MihaiNicu23 a răspuns:

Intre 37 si 40 de kilograme ar trebui sa ia la aceasta varsta.

| KanameKuran a răspuns:

11 ani, nu te preocupa de greutate sau inaltime sau aspectul corpului in general. In perioada asta, corpul tau trece printr-o schimbare, "din forma de copil, in forma de adult". Vei avea cresteri in inaltime, greutate, cosuri, vocea ti se va schimba.

Asteapta inca cativa ani (pana termini cu faza de adolescent), iar mai apoi poti incepe sa te preocupi de aspectul fizic.
Daca incepi sa urmezi diete sau sa mergi la sala si sa ridici greutati, doar mai mult rau vei face. (poti incetini sau opri cresterea in inaltime, poti ingruna dezvoltarea normala a oaselor, poti deregla metabolismul, etc.)

Daca nu ai recomandarea unui medic/doctor, mai bine stai si bucurate de viata.

| Petrovic a răspuns:

52 - 54 kg dacă ești fată sau 53 - 56 kg dacă ești băiat.