| DaReZon a întrebat:

Ce inseamna anexitate si depresie? Si va rog sa imi dati exemple cum actioneaza oamenii la ambele

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Adry05 a răspuns:

Buna!
Uite aici:
http://www.sfatulmedicului.ro/......depresia_3
Sanatate!

3 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Anxietatea este o stare pe care oricine o resimte la un moment dat. Orice individ se confrunta cu o gama extrem de vasta de emotii si sentimente, unele negative si altele pozitive. Sentimentele si emotiile negative, asa cum furia, teama sau angoasa reprezinta reactii umane la situatii periculoase sau neplacute, fiind in definitiv parte a mecanismului de supravietuire. Exista insa, situatii in care aceste emotii negative scapa de sub control, manifestandu-se, in consecinta, fara existenta unui stimul. In situatii severe, incapacitatea de a tine sub control aceste emotii ajunge sa afecteze viata de zi cu zi si chiar sanatatea pacientului.
http://www.i-medic.ro/remedii/remedii-naturiste-pentru-anxietate
Depresia este o tulburare de stare caracterizata de sentimente de tristete, neajutorare si neputinta. Formele depresiei pot fi blande sau moderate si se manifesta simptomatic prin apatie, scaderea poftei de mancare, dificultati de somn, scaderea respectului de sine si senzatie usoara de oboseala.
http://www.i-medic.ro/......a-femeilor

| DakotaRoyse a răspuns:

Anxietatea este sentimentul ăla de îngrijorare. Seamănă cu "emoţiile" dinainte de examene de exemplu, când îţi simţi stomacul covrig şi-ţi transpiră palmele happy Anxietatea e în general o chestie iraţională, griji pe care ţi le faci degeaba, din incertitudine, lipsă de informaţii etc.
În general, o persoană anxioasă o să se asigure de multe ori înainte să facă ceva, o să pună întrebări în plus înainte să aleagă ceva, se pregăteşte sufleteşte pentru ce-i mai rău, crezând că oricând poate apărea o nenorocire. În clipa în care anxietatea devine insuportabilă şi interferează cu viaţa de zi cu zi, vorbim de o tulburare de anxietate, care poate fi de mai multe feluri: generalizată, socială, obsesiv-compulsivă etc (n-o să intru în detaliu cu astea).
Depresia în schimb, începe cu o stare de melancolie, tristeţe, deznădejde, inutilitate. Anxietatea prelungită poate fi cauza depresiei. În depresie mai întâlneşti frustrare, izolare, somnolenţă, slăbiciune fizică, lipsa poftei de mâncare (sau opusul), răcirea tuturor relaţiilor sociale, pasiunile din trecut nu mai trezesc interesul. Practic, o persoană depresivă e una care ţi se pare că-i doar o cochilie goală. Cu privire în neant, poate fi irascibil şi vrea să fie lăsat în pace. Dacă depresia e pe termen lung şi nu există ajutor medical şi sprijin afectiv, apar gândurile suicidare, şi de multe ori, depresia duce la dependenţe de alcool, droguri, medicamente.
Sper că te-am ajutat happy

| Delicacy a răspuns:

Anxietatea este o stare afectivă patologică ce se manifestă prin nelinişte psihomotorie, teamă nedesluşită, fară obiect, sau legată de propunerea posibilităţii unui pericol iminent sau insucces(te gândeşti tot timpul la un posibil pesimist).
În ceea ce priveşte depresia,lucrurile se schimbă.Ea este un fel de tristeţe patologică, o tulburare a stării afective care duce la pierderea speranţei pe o perioadă mai mare de timp. Spre deoseibire de axietate, depresia se tratează mult mai greu, uneori având urmări fatale. Dacă o persoană în cauză nu urmeză un tratament, există riscul îmbolnăvirii sale fizice.