| 334499 a întrebat:

Ce inseamna de fapt "agitatie" in termeni psihologici?
Va rog nu asociati agitatia cu grabahappy. raspunsuri cat mai diverse astept happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| strazi1 a răspuns:

Salut,
In termeni psihologi, stare de panica, sau mai simplu PANICA.

3 răspunsuri:
| mikhi222 a răspuns:

Agitatie = stare de stres, o stare sufleteasca proasta, stare de neliniste (cum ar fi un om care a si-a ucis mama, tata-l, sotia etc ), stare nervoasa si se mai pot gasi si altele dar acum nu sunt intr-o stare limpede si nu pot sa gandesc clar.

| NastyVeronia a răspuns:

Anxietate, neliniste. o poti asocia ca simptome cu stresul, dar nu e acelasi lucru

| BiuL a răspuns:

Un om cand e agitat nu se poate concentra, nu isi poate focusa atentia asupra unui subiect, gandurile lui zboare, de asemenea un om agitat nu are rabdare. Exista si manifestari fizice de exemplu leganutul piciorului cand sta jos, jucatul permanent cu un obiect de exemplu pixul dar si ritmul cardiac sau pulsul marit.
In termini psihologici ar fi, cum ti s-a mai spus, anxietate si neliniste.