| peter_meter a întrebat:

Ce inseamna mai exact chimioterapia?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| cely a răspuns:

Sa u stie nimeni

5 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Tratament cu citostatice pentru prevenirea raspandirii celulelor canceroase in tot organismul.Se pot administra oral sau prin perfuzie. Mira

| RamonaMn a răspuns:

Chimioterapia este o metoda pentru a combate cancerul. Ea are si efecte negative printre care si caderea parului.

| psiholoaga a răspuns:

E o metoda de distrugere a celulelor canceroase. Acestea sunt celule sanatoase care o iau razna si incep sa se divida de nebune. Atunci, medicul poate recomanda un tratament de chimioterapie, adica administrarea unor medicamente, numite citostatice. Acestea se iau fie oral, fie injectabil. Au si destule efecte adverse care provin tocmai din faptul ca, pe langa celulele canceroase care se inmultesc rapid, mai sunt si unele sanatoase care se inmultesc, iar medicamentele le omoara si pe ele. In functie de doza si combinatia de medicamente, efectele sunt mai slabe sau puternice.

mlm
| mlm a răspuns:

Folosirea citostaticelor(medicamente) pentru tratamentul cancerului se numeste chimioterapie.Citostaticele distrug celulele canceroase oprindu-le dezvoltarea si multiplicarea in unul sau mai multe faze a dezvoltarii.Chimioterapia poate fi folosita in diverse faze:pentru vindecarea cancerului, stoparea extinderii cancerului, incetinirea evolutiei cancerului, distrugerea celulelor canceroase extinse in zona afectata, eliminarea simptomelor cauzate de cancer, deci in mare parte poate imbunatati starea pacientului.

| aumih16 a răspuns:

Ajuta la vindecarea organismului!