| renata_3343 a întrebat:

Ce inseamna mai exact frotiu inflamator? in termeni medicali nu suna bine si nu inteleg exact... poate cineva sa-mi spuna ce anume afecteaza si care sunt consecintele? cum se manifesta? cat de grav este? se trateaza?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este vorba despre o infectie. Se trateaza, dar trebuie sa te intorci la medicul care ti-a recoltat, sa-ti dea tratament, iar dupa terminarea tratamentului trebuie sa refaci frotiul pentru a te asigura ca infectia s-a vindecat. Nu este ceva foarte grav (adica nu e precanceros sau canceros), dar impune tratament.

Elianna
| Elianna a răspuns:

Este un rezultat ginecologic la colposcopie si inseamna inflamatie a invelisului colului. Poate fii o urmare a HPV sau a unei rani pe col.Se trateaza.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Frotiu inflamator? hmmm...inseamna ca ce ti-a fost tie recoltat contine bacterii, adica secretia sa zicem care ti-a fost recoltata a fost preparata si pusa pe un frotiu ca sa se poate observa la microscop daca ai sau nu germeni.