blonda_suprema
| blonda_suprema a întrebat:

Ce inseamna sa ai o alimentatie echilibrata? Cate proteine, cate minerale si cate vitamine trebuiesc zilnic pentru a fi sanatosi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
mlm
| mlm a răspuns:

ESTE important sa consumam o varietate de alimente care impreuna sa contina cantitatea potrivita din fiecare substanta nutritiva. Daca un aliment este consumat in exces
iar unul nu este consumat deloc unele functii ale organismului vor fi afectate, reflectandu-se in starea generala a sanatatii.

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

"Alimentatie echilibrata" inseamna sa mananci si sa bei de toate, in mod echilibrat, atat produse de carne, lactate, cat si legume si fructe (mai putin cele cu E-uri big grin ). De la un regim alimentar unilateral organismul se poate dezechilibra, cu nu se stie ce consecinte (depinde de organism).

| julie a răspuns:

Cand pune problema unei alimentatii sanatoasa nu se refera intocmai la un nr stabilit si exact de proteine sa lipede &co...ci se spune sa nu faci excese...adek sa manaci de toate si sa alternezi totul astfel sa creezi ciclu al alimentelor, asa nici nu te imbolnavesti si iti tii si silueta sub control.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde de mai multi factori personali, inaltime, sex, clima, activitate.trebuie sa includa vitamine, proteine si minerale.se evita grasimile, fructele si zarzavaturile trebuie consumate zilnic, sa fie proaspete si proprii sezonului, legume de 2 ori pe saptamana, carnea nu mai mult de o data pe zi, mai mult peste si in general totul trebuie consumat cu responsabilitate si nu in cantitati excesive