| AllexAlexx a întrebat:

Ce inseamna sa ai tensiunea 15 cu 2?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
O astfel de tensiune nu există.
Maxima nu este mare dacă ținem cont de vârsta pacientului, minima luată ca atare înseamnă moarte iminentă prin prăbușirea tensiunii arteriale.
Pa, pa.

| AllexAlexx explică (pentru Legiuitoarea):

Te pot contrazice, bunica mea atat are si de asta am intrebat...

| Legiuitoarea a răspuns (pentru AllexAlexx):

Bună din nou.
Aparatul pe care îl folosești este bun și de care este?
Ultima oară când a văzut-o cardiologul ce a spus?
Să mă contrazici când nu cunosc dar că sunt fost cadru medical și dețin și un tensiometru!
Mai uită-te odată pe aparat!
Pa, pa.

| AllexAlexx explică (pentru Legiuitoarea):

Doctorul de familie i-a luat tensiunea... si i-a zis ca are o cadere de tensiune si atat...

| Legiuitoarea a răspuns (pentru AllexAlexx):

Bună iar.
Căderea de tensiune nu înseamnă 15/2, da?
Căderea înseamnă o tensiune extrem de mică, nu maxima mare și minima mică, clar?
Ambele valori sunt sub 8.
Pa, pa.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Are dreptate "Legiuitoarea". Nu poate fi tensiunea sistolica mare si cea diastolica extrem de mica nu pot coexista in acelasi corp. Doctorul sa-si ia aparatul si sa dea cu el de perete. In plus este si idiot daca accepta asa ceva ca normal.