| Henrypericolpublic a întrebat:

Ce iti face un kinetoterapeut?
Maine ma duc pentru prima oara la unul pentru un control la coloana si imi e toarte frica pentru ca nu stiu ce face.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AnjaAHUI a răspuns:

Bună!

Am scolioză de când aveam 6 ani (acum am 20) și am făcut kinetoterapie de atunci până vara trecută.
În primul rând kinetoterapeutul te va consulta. După ce îți va pune un diagnostic îți va recomanda ceva. De exemplu ce exerciții să faci, cât de des să le faci, pentru cât timp să le faci. Dacă consideră că este ceva ușor, care să nu necesite vreun program de exerciții special pentru afecținuea ta, îți va recomanda să faci câteva ședințe și te va ține sub observație pentru o perioadă de timp (acest lucru înseamnă că vei mai trece din când în când pe la el). Poate să îți recomande să lucrezi la anumite aparate (nu mă refer la sălile de forță, ci la aparate speciale pentru afecțiuni medicale), sau să te apuci de un anumit sport.

Mâine cel mai probabil te va dezbrăca, se va uita la tine, te va pune să faci câțiva pași înainte și înapoi, te va apleca, pentru a-ți vedea mai bine coloana și asta va fi tot.

Nu ai de ce să îți faci griji, kinetoterapeuții cu care am lucrat eu mi-au fost și îmi sunt prieteni, sunt foarte simpatici și amuzanți, deci nu te teme, nimeni nu vrea să îți facă nimic. Îți garantez că nu te va durea nimic, și că totul va fi bine!

Succes și multă sănătate!

1 răspuns: