| pisciutza19 a întrebat:

Ce medicament pot sa iau de dureri de burta(trebuie sa imi vina) sa nu imi ziceti nurofen pentru ca nu am casa a si inca ceva trebuie sa precizez ca am 24kg. Funda ce lui care da cel mai bun raspuns.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
20 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

No-spa dar numai daca durerile sunt atat de insuportabile incat oricat de mult te-ai chinui nu le poti tolera. Daca sunt tolerabile, strangi din dinti, iti musti buzele si nu iei nimic.

| pisciutza19 explică (pentru Brigaela):

Am incercat dar pur si simplu simt ca imi vine sa vomit de durere pur si simplu nu pot sa mananc parca nimic. am luat mie mai ok.eu sunt si foarte rea de durere recunosc.

| Brigaela a răspuns (pentru pisciutza19):

Sensibilitatea la durere este variabila. Incearca sa faci mult efort fizic in perioada menstruatiei, te va ajuta mult de tot in timp.

| pisciutza19 explică (pentru Brigaela):

Am incercat ziua imi este ok noaptea mă apucă toate cele.

| Brigaela a răspuns (pentru pisciutza19):

Noapte nu mananci, deci poti sta cumintica, cu o perna pe burtica, fara sa te indopi cu medicamente. Cand o sa ajungi suficient de obosita, o sa poti ignora durerea timp de cateva ore pentru somn.
NU baga chestiile astea prea mult in seama. Daca nu poti dormi, citeste ceva, asa iti vei distrage atentia si nu te vei mai gandi la durere.

| pisciutza19 explică (pentru Brigaela):

Brigaela știi că eu sunt bolnavă de la naştere iar boala mea dă dureri de oase iar dacă mai îmi vine si menstruaţia este cireaşa de pe tort?

| Brigaela a răspuns (pentru pisciutza19):

Te inteleg, dar eu nu cred ca ar trebui sa ne indopam cu medicamente. In timp iti vor face mai mult rau decat bine.

| corbulalbrosu a răspuns:

Naldorex + ceai din ghimbir. Sanatate!

| GoldenZenith a răspuns:

Aulin praf sau Tador. Ambele sunt foarte eficiente.

| pisciutza19 explică (pentru GoldenZenith):

Nici pe astea nu le am si oricum mi se par foarte tari.

| octav005 a răspuns:

Incearca cu o lingurita de cafea, adica cea din cutie,

| pisciutza19 explică (pentru octav005):

Am incercat nimic.

| octav005 a răspuns (pentru pisciutza19):

Trebuie un control detaliat la medicul de familie, el stie exact ce trebuie.

| pisciutza19 explică (pentru octav005):

Peentru o banala durere de burta serios? nu am viata sexuala inceputa, nu am stat pe rece nu am facut nimic pur si simplu doar sunt pe stop atunci trebuia sa imi vina acum deja sunt pe stop.

| octav005 a răspuns (pentru pisciutza19):

E bine sa facin si cate un lucru manual din cand in cand...

| alinadianaaa a răspuns:

Mergi la farmacie si cumparati cateva pastilute de Ibalgin forte de 400mg, este un alagezic bun

| pisciutza19 explică (pentru alinadianaaa):

Am incercat cu ibuprofen dar ma stric rau la stomac si din cate stiu ibalginul e tot aia.

| Señor1ta a răspuns:

Ketonal, no spa

| UtilizatorAlex a răspuns:

Ca să nu aveți dureri de burtă ar fi bine să consumați soia de câteva ori pe săptămână cel puțin, ideal zilnic. După maxim 3 luni nu veți mai avea aceste dureri când vine timpul, iar sănătatea dumneavoastră va avea numai de câștigat și pe alte planuri, soia fiind un "aliment minune". Dacă aveți posibilitatea, este recomandată soia neagră(boabe), care se găsește la firma Dried Fruits. Și lupinul este o plantă foarte săntoasă, cu proprietăți discret sub cele ale soiei.
Lucrurile acestea le știu de la Dr. Călin Mărginean. Pun un link cu prezentarea despre soia, sper să vă fie de folos. Sănătate! :) https://www.youtube.com/watch?v=lrk4_wI8_hg

| doctorandus a răspuns (pentru UtilizatorAlex):

Calin Marginean este un medic care este bolnav psihic. El crede ca se poate trata cancerul doar cu fructe si legume.