Abh
| Abh a întrebat:

Ce medicamente credeti ca ar trebui sa existe in dulapul de medicamente a fiecaruia?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| anka a răspuns:

Sertarul meu de medicamente contine: coldrex, trahisept, no-spa, flonidan, ibuprofen, paracetamol sinus, bixtonim, decasept, smecta si furazolidon plus creme si tincturi de galbenele, tataneasa si propolis. Sa nu uit de leucoplast si pansament. Ocazional mai luam niste multivitamine si multiminerale.

13 răspunsuri:
cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Am farmacia aproape, la 5 minute de mers pe jos si e non-stop. O aspirina, paracetamol, pansament, vata si spirt sunt totusi bune de avut la indemana. De obicei alternez si ceva suplimente alimentare, dar nu le consider medicamente ( vitamine, calciu, magneziu, ceaiuri, spirulina etc. ) Cei care se stiu cu boli sau sensibilitati stiu mai bine ce le trebuie, nu e ceva universal.

| zorialbi a răspuns:

Eu am in dulapul cu medicamente Algocalmin, Paracetamol, No-spa, Ercefuryl, Hexoraletten, Diclac comprimate, Clafen crema, Unguent cu galbenele si propolis, Cicatrizin unguent, Clotrimazol crema si solutie, Triferment si leucoplast. Dar la cele care sunt sub forma de comprimate am cantitati mici (cateva comprimate), nu cumpar mai multe pentru ca nu imi place sa am stoc mare si sa expire. Le pastrez doar pentru urgente iar unele le port cu mine in geanta (Algocalmin, Paracetamol, Ercefuryl, Hexoraletten, Diclac si Clafen crema), in caz ca am nevoie cand sunt in oras. Oricum daca am nevoie de ceva imi cumpar de la farmacia unde lucrez, iar daca e inchisa am 2 farmacii in zona care sunt deschise non-stop.

| gabriela a răspuns:

Este in functie de persoana, cine de ce sufera, ce suporta rganismul,... poate sa fie unul alergic. altul nu, la un simplu algocalmin. Deci necesarul strict necesa- de urgenta este bine.sa fie stabilit de medicul fiecaruia in parte.

| Xonia a răspuns:

Paracetamol, algocalmin, dicarbocalm, algozone-astea sunt pastilele
Iar in rest niste bandaje, crema de galbenele

| dulcik a răspuns:

Eu am in dupalpul meu medicamente cam pentru toate afectiunile.Am pentru dureri de spate, de masea, de cap, pentru raceala etc

| Aliyaa a răspuns:

Paracetamol, algocalmin, un unguent pentru alergii.calciu in caz ca ai vreo cadere de calciu

| Miha a răspuns:

Algocaminbig grin

| poesia a răspuns:

Paracetamol, biseptol, quarelin, calciu, fier, loperamid.

identitate
| identitate a răspuns:

Nici unul! Inca un dulap special pentru asta?! Eu folosesc doar tigari, niciodata medicamente!happySa mai spuna cineva ca fumatorii sunt mai vulnerabili!laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Paracetamol, algocalmin astea sunt singurele pe care cred ca sunt cele mai la indemana cand te doare capul, raceala etc

| alina_7697 a răspuns:

Ciudata intrebare. Pai dureriile de cap sunt cele mai frecvente, probabil un antinevralgic, dureri de burta sau eventual menstruiatie, algocalmin dureri de masele, crampe ba chiar o posibila stricare la stomac un furazolidon n-ar strica!

| deeajustinx a răspuns:

Nurofen big grin
vitamina C laughing

| jucatoru a răspuns:

Salut! Poi ...eu zic ca ar trebui: un paracetamol pentru dureri de cap burta etc.; paracetamol sinus in caz ca iti curge nasul; furazolidon in caz de scaune moi; diferite pastile pentru gat( in caz ca este inflamat) agocalmin (conta durerilor in general) pansamente; spirt; vata...cam asta este plus alte medicamente care sti ca sunt bune pentru tine! Sper sa foloseasca!