| anonim_4396 a întrebat:

Ce medicamente trebuie sa iau sa tratez anexita?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Tratamentul est ecomplex si trebuie recomandat de medic. Consta in antibiotice (posibil injectabil), antiinflamatoare, spalaturi vaginale, posibil ovule, stimulatoare de imunitate, etc. Anexita tratata incorect sau incomplet este una din principalele cauze de infertilitate (din cauza infundarii trompelor).

| foxi a răspuns:

Ar fi indicat sa vizitezi un medic!

| blackspell a răspuns:

Cel mai bine la medic, sa faci niste analize, ca poti avea o infectie mai mare cauzata de raceala. si atunci vei avea nevoie de analize! nu sta asa ca e periculos!
si e cand am avut anexita, mi-a zis un doctor, sa nu fac spalaturi ca odata cu apa se duce si mucoasa care are rol de a proteja. si mai bine extern cu solutie de bicarbonat sau ceai de galbenele si pelin! si a mers