| Doηηa a întrebat:

Ce părere aveți despre slăbitul prin înfometare?
Mie una îmi place metoda aceasta, știu că nu este sănătoasă dar...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
25 răspunsuri:
| katy a răspuns:

E o prostie sa se decurga la asa ceva cand exista si metode sanatoase de a slabi cum e sportul

| mona a răspuns:

Nu as recomanda la nimeni,, dieta,, asta

| Adry05 a răspuns:

Cum să-ţi placă? Trebuie să fi nebună, mai ales să-l şi pui în practică. Aplică ceva mai sănătos care să nu-ţi facă organismul praf.

| Holocaust a răspuns:

Stii ca nu e sanatoasa, continui totusi sa o practici, deci esti proasta....Sau dependenta de atentie.
Organismul are nevoie de proteine, glucide si lipide.Tu de unde naiba le iei daca nu mananci nimic? Nu te obliga totusi nimeni sa ai 3 mese zilnice, dar macar mic-dejunul sa-l iei.Mananca si tu putin, dar semnificativ.O sa te ajute.

| danielaxyz a răspuns:

N-as rezista, bine ca n-am probleme cu greutatea

| Empathizer a răspuns:

Daca in poza de la avatar esti chiar tu, atunci ai o problema. Se numeste anorexie nervoasa. Ar fi prudent sa consulti un psiholog. Iti doresc din suflet sa se rezolve toate problemele din viata ta care te-au impins catre asta. Incearca sa le depasesti fara a te sinucide lent prin infometare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti dai seama ca daca faci asta, nu poti sa revii la vechea alimentatie care te-a facut cat Titanicul. Un om cu cat mananca mai putin, cu atat traieste mai mult. Ai putea sa mananci o data pe zi, dar ceva consistent.

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu o masa pe zi iti faci praf sanatatea si nu traiesti mai mult, ci mai putin

"Un om cu cat mananca mai putin, cu atat traieste mai mult", serios? daca ar fi sa fie reala tampenia asta, atunci daca renuntam complet la mancare = viata infinita laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru Cosmin86):

Asa este, cu protein shake-uri vei avea cel mai sanatos organism.
In epoca de piatra, oamenii mancau si o data la 2-3 zile, cand vanau si tot erau in forta. Mai invata si tu anatomia corpului uman si vezi cum functioneaza organele interne. Nu-mi mai da nici-un reply, esti penibil rau.

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce protein shake? Si da, am organismul foarte sanatos, de ani de zile am analizele foarte bune.

In evul mediu speranta de viata era de 30 ani, iti dai seama in epoca de piatra ca probabil 90 % din copii mureau la nastere si 90 % din oameni abia treceau de 10 ani.

Mai documenteaza-te si tu inainte sa ma faci pe mine penibil, ca probabil n-ai citit nici pe sfert cat mine.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Cosmin86):

Degeaba spui ca esti foarte documentat, atata timp cand esti de acord cu consumarea unor chimicale (nu ca ar fi nocive, ci negi efectele adverse), deja asta demonstreaza contrariul. Am mentionat, ca cei din epoca de piatra, desi mancau putin, tot erau in forta; problema principala erau bolile. Si eu fac sport de mult timp. Mai bine du-te si fa niste geNOflexiuni, lasa categoria Sport pentru oamenii mai corect informati.

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonim_4396):

Proteinele nu sunt chimicale, sunt din mancare ( zer, lapte, albus de ou, etc. ) si nici macar nu e vorba despre ele aici happy

mai documenteaza-te, probabil le confunzi cu anabolizante. si chestia cu o masa pe zi esti foarte amuzanta, sa stai atatea ore nemancat iti fortezi stomacul destul de mult.

o alimentatie sanatoasa implica 4-5 mese pe zi, in care iti asiguri tot ce ai nevoie. Sa tii corpul mai mult de 7-8 ore nemancat, deja il fortezi grav.

sincer, termina cu aberatiile, documenteaza-te inainte sa vb, ok? nu suntem in epoca de piatra, care iti place tie happy

| ChR a răspuns (pentru anonim_4396):

LOL, de unde "erau in forta" de unde ai scos prostia asta? si expresia e tampita de altfel. Ma ce ma enerveaza pitipoancele neinformate ca tine. Omul din epoca de piatra avea in jur de 155cm inaltime si 40 de kile, fortosii lu peste.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Cosmin86):

No, it's not ok.
Inteleg ca ai idei fixe, dar avem organisme si nu-mi spune sa ma documentez doar pentru ca nu esti de acord cu ce spun eu, cand de fapt te contrazici cu studiile oamenilor de stiinta.
Chiar ni se recomanda sa facem un fasting de cateva zile, chiar si 2 saptamani. Daca esti asa de documentat, ar fi trebuit sa stii de ce. De ce uneori trebuie sa se mai odihneasca si organismul, faci o mare favoare bilei si ficatului. O masa pe zi si foarte consistenta, e de ajuns, plus ca unii mai mananca snacks-uri la fel ca cei cu 3-5 mese pe zi.
Ramadan, stii ce e asta? - a noua luna, in care musulmanii fac fasting. Nu am auzit sa ajunga la spital vreunul din cauza asta.
Eu zic ca ajunge, ne-am lungit destul pe intrebare si am putea s-o tinem la nesfarsit.

| anonim_4396 a răspuns (pentru ChR):

Hai, ia-ti prietenasul si duceti-va sa faceti flotari impreuna, in pat.

| ChR a răspuns (pentru anonim_4396):

rolling on the floor hahahhaha musulmanii is niste flamanzi si nebuni de legat. cum sa faci post 2 saptamani? esti chiar RETARDATA? nu te-ai prins ca postul e o inventie de biserica sa tina turma flamanda ca apoi sa vina la ea si sa ii santajeze cu mancare? hahahah habar nai anatomie si stiinta, dar sa mai crezi aberatiile religioase. GG Esti totala. Sistemul digestiv al corpului uman poate duce foarte bine eforturile de digestie, nu auzi ce spui? ii trebuie odihna? Nu si in cazul organelor care functioneaza involuntar, si la inima ii trebuie odihna nu?

O masa pe zi... Chiar nu stii nimica nu? ce inaltime si kg ai?

Ramadan? imi cam bag eu ceva in traditiile alea primitive de doi lei si fara nici un beneficiu. Musulmanii aia dementi se impusca intre ei pentru lucruri imaginare.

Daca e o singura masa foarte consistenta pe zi mai mult fortezi pe tine din cauza ca e una si mare decat multe si mici care sunt mult mai comfortabile si efortul aproape zero (organele involuntare functioneaza fara griji, nu se uzeaza).

Ni se recomanda fasting 2 saptamani? Unde a mea? In mass media cretina si sub nivelu marii a frumoasei noastre tari, pline cu pseudostiintifici si bioenergo sarlatani la televizor. DOAMNEE

| anonim_4396 a răspuns (pentru ChR):

Dupa ce incetezi sa mai torturezi limba romana, invata sa fii obiectiv si de preferat, sa te informezi mai mult. Inceteaza cu reply-urile, iti faci o favoare si nu mai lasa sa ti se vada gradul de inteligenta.

| ChR a răspuns (pentru anonim_4396):

Hai besi, ca nu stii nimica si o dai pe ocolite.

Dovezi : 0

Argumente : None, blank, N/A

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonim_4396):

Stiu ce e ramadanul, dar ei nu fac asta in fiecare zi. Asa pe perioada scurta si infometarea are beneficii, din cand in cand e ok, curata organismul. Dar DOAR pe perioade scurte.

Pe termen lung in schimb o masa pe zi e dezastru pentru 90 % din oameni.

"de fapt te contrazici cu studiile oamenilor de stiinta", ok, arata-mi un studiu cu care ma contrazic happy

Arata-mi te rog studiul medical care arata ca o masa pe zi = sanatate pe termen lung si poti manca toata viata asa.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Cosmin86):

Https://www.google.com/......Https?/
Nu era greu sa scrii pe google.com. mai poti sa scrii Benefits of eating one meal a day.
Am cunoscut persoane care aveau o masa pe zi, nu i-am vazut lesinati deloc si nici nu se plangeau. Poti sa intrebi si pe Yahoo! Answers, vei vedea ca sunt destui care au o masa pe zi si fac si sport.

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonim_4396):

Http://healthyeating.sfgate.com/......-3296.html

Cam multe efecte negative. Toate demonstrate de studii medicale.

Sa luam alt rezultat :
http://www.livestrong.com/article/542042-is-eating-one-meal-a-day-healthy/

"One-meal-a-day diet programs generally include a liquid nutritional supplement that you drink two or three times during the day."

Deci, ai nevoie de suplimente daca vrei sa faci prostia cu 1 masa pe zi.

| BoMbOnIkRoOzSiDuLcE a răspuns:

Nu am o parere buna despre asta straight face

| ruddy a răspuns:

Nu ii o idee prea buna chiar daca e eficienta deoarece scade metabolismul si reduce masa musculara, si mai multe... in concluzie o sa slabesti dar o sa arati cam naspa

| gratian a răspuns:

Nu am o parere buna