| baiatulxboyx a întrebat:

Ce parere aveti de fanta? A venit bunica de la biserica si mi-a adus si mie un paharel dinacela de plastic cu coliva si o doza de 0, 33 L. Doza scrie ca are 139 kcal si 34 g zaharuri. Nu contine lipide, acizi grasi si sodiu si zice ca e fara adaos de conservant, fara coloranti artificiali si cu arome naturale si suc de portocale. Deci ce parere aveti de ea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Kenny a răspuns:

N-ai mai baut pana acum ma? e plin de chimicale oricum,dar la sete, rece, e perfect. Nu se compara cu un suc de portocale adevarat, dar din cand in cand poti sa bei.

Răspuns utilizator avertizat
| МŶĶÁŶ a răspuns:

Iti place, o bei!
Mie imi place...

| adelotza a răspuns:

Ce a vazut parisul! cea mai tare compunere pe care am citit-o vreodat! http://cenacluljj.wordpress.com/proza/

| aigi1 a răspuns:

Bauturile carbogazoase vandute de Coca`Cola in Marea Britanie au fost depistate cu un continut de pesticide de pana la 300 de ori nivelul permis apei de la robinet sau apei imbuteliate.

Un studiu la nivel mondial a relevat ca cea mai mare concentratie de pesticide se gaseste in bauturile de portocale si lamaie vandute sub brandul Fanta.ce spune pe eticheta ca nu are conservanti etc. e minciuna.contine multi stabilizatori, colorant beta-caroten, guma de guar pe scurt nu e bun!

| Zenithf a răspuns:

In primul rand, nu am vazut sucuri grase sau sarate, cum saracie sa contina lipide si sodiu? (apropo, lipidele sunt formate in parte din acizi grasi). Dar uita-te si tu cat zahar contine: 34 g...
La o cana de ceai ar reveni 20 g, asta inseamna vreo 5-6 lingurite, tu cand iti faci ceai atata zahar pui in el?
Cand vezi un produs in comert pe care scrie tampenia asta ca nu contine coloranti artificiali sau alte substante artificiale, sa nu pui imediat botul. Uita de exemplu ca pe unele chipsuri scrie ca nu contin glutamat de sodiu, dar scrie ca contin extras de drojdie. Glutamatul de sodiu se obtine din extrasul de drojdie. laughing
Oamenii au ajuns sa fie interesati de ceea ce consuma si devin circumspecti cand dau peste un produs pe care scrie e-uri. Si atunci producatorii ei smecheri cauta sa inlocuiasca numele chimicalelor din produs cu altele care nu bat usor la ochi.