| Elisabianca12 a întrebat:

Ce parere aveti de ovulele macmiror? Mi-au fost prescrise in urma unui control ginecologic, dar imediat ce le-am folosit, am inceput sa ma simt rau. Credeti ca are legatura? De spalaturile intravaginale ce spuneti? Sunteti de acord cu ele? Am citit undeva ca nu sunt asa de folositoare pe cat s-ar spune, ba din contra. Multumec.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Azµre a răspuns:

Dacă e pentru scurgerea vaginală, candidoză adică scurgere albă brânzită sau maronie, poți să le înlocuiești cu canesten gyn 3 sau cu clotrimazol pastile vaginale.

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Macmiror ovule este foarte eficient in infectiile genitale cu ciuperci, mai ales daca sunt administrate la inceputul infectiei. Cele doua substante pe care le contin NU se absorb din vagin, asa ca nu pot sa-ti dea decat efecte locale neplacute (usturimi, arsuri, mancarimi, roseata), caz in acre trebuie sa intrerupi administrarea fiindca inseamna ca nu le tolerezi. Nu dau niciodata, sub nici o forma, reactii sistemice fara reactii locale (adica poti face o alergie foarte severa care sa duca la mancarimi extreme, umflarea enorma a labiilor si scaderea tensiunii arteriale, dar nu poti avea reactii generale fara sa ai reactii locale foarte grave).
Spalaturile vaginale distrug flora normala, asa ca sunt recomandate strict atunci cand ai o infectie mai veche (adica nu ai inceput tratamentul in primele 2-3 zile de la debut) si pe o durata limitata. Nimeni niciodata nu a spus ca spalaturile vaginale sunt bune, doar ca uneori sunt necesare in tratament fiindca femeile nu ajung la ginecolog suficient de repede cand fac o infectie genitala.

| Elisabianca12 explică (pentru Brigaela):

Atunci cum explicati faptul ca nu ma mai simt rau dupa ce le-am intrerupt? Aseara nu l-am mai luat. Nu mai suportam sa ma simt rau. Si azi sunt mai bine. Nu mai am nici un simptom ca greata, stare de voma sau stare de ameteala.

| Brigaela a răspuns (pentru Elisabianca12):

Daca esti sigura ca nu ai asociat alta cauza, atunci cea mai probabil cauza este una psihologica, desi nu pot exclude complet posibilitatea ca tu sa ai o particularitate anatomica sau fiziologica neintalnita in populatia generala.

| Azµre a răspuns:

Pentru ce ți le-a dat? Infecții urinare? Candidoză? Pentru ce?

| Elisabianca12 explică (pentru Azµre):

Nici macar nu mi-a spus. Am intrebat-o dar degeaba...Mi-a zis sa urmez 12 zile, dar nu le-am mai suportat si le-am intrerupt.

| Azµre a răspuns (pentru Elisabianca12):

Dacă e pentru scurgerea vaginală, candidoză adică scurgere albă brânzită sau maronie, poți să le înlocuiești cu canesten gyn 3 sau cu clotrimazol pastile vaginale.