| IdNo a întrebat:

Ce parere aveti de vaccinuri? Dar de impunerea lor? Ce le poate da siguranta oamenilor ca vaccinurile au mai multe beneficii? De ce apar cazuri de copii care s-au imbolnavit dupa vaccinuri si de ce nimeni nu a putut sa isi asume nimic? Aveti incredere in puterea de a isi asuma situatia cei care te obliga sa iti faci tie sau copiilor tai vaccinuri? Ce recomandati?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
22 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Vaccinurile sunt una din cele mai mari inventii ale omenirii, fara vaccinuri, unul din 3 copii nu ar ajunge la majorat.
Cred ca e necesar sa fie impuse anumite vaccinuri care asigura sanatatea societatii. Mai ales ca vaccinurile se fac la copii si sunt sigura ca, corect educat, orice copil ar alege sa fie vaccinat. Mi se pare îngrozitor ca părinti vaccinati, care au beneficiat de vaccinare si au crescut sanatosi, din ignoranta, prostie sau rautate, fac experimente pe bietii lor copii, refuzandu-le dreptul la o viata buna.
Cred ca o educatie corecta ar convinge toti oamenii normali de beneficiile vaccinarii. Intotdeuna cand am avut de-a face cu oameni cu mintea sanatoasa, am reusit, cu careva explicatii simple sa ii fac sa inteleaga beneficiile vaccinarii. Am intalnit si doi paranoici, evident ei nu au putut fi convinsi, boala ii impiedica sa inteleaga niste argumente clare.
Sigur ca vaccinurile nu sunt 100% sigure, dar 1 milion de doze de vaccin salveaza 100 000 de vieti (oameni care sigur ar muri nevaccinati) si dau o imbolnavire (cel mai adesea perfect curabila). Mai bine am interzice masinile, ca sa nu mai moara oameni in accidente, riscurile sunt mult mai mari decat in cazul vaccinarii, iar beneficiile ceva mai mici.
Recomand vaccinarea cu schema obligatorie si alegerea, in functie de riscuri, a unor vaccinuri suplimentare recomandate de specialisti

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Din generatia mea, din scoala in care am facut in clasele 1, 4 si 8 vaccinuri nici unul n-a patit nimic. Mai mult, am avut un coleg cu Poliomielita din cauza nevaccinarii, noi fiind intr-o zona de deal spre munte, izolata de localitati mari si unde oamenii aveau mai rar tangenta cu medicii.

| IdNo explică (pentru Salontanul):

Vaccinurile de acum sunt mai bune ca cele de atunci?

| Salontanul a răspuns (pentru IdNo):

Eu cred ca da. S-au aplicat cele mai noi cercetari. Inca un argument in favoarea vaccinului este faptul ca cei 32 de copii morti au fost nevaccinati. Mai mult, numarul cazurilor de Rujeola a fost eradicat pe vremea cand vaccinurile au fost obligatorii. Acum iar a aparut.

| Caro34 a răspuns:

Vaccinurile sunt bune: protejeaza si intaresc oarecum corpul creand anticorpii necesari pentru combaterea diferitelor boli. A fost o perioada cand faceam si noi la Cantacuzino vaccinuri super, acum tara romaneasca s-a prostit si importam mizerii care ne fac mai mult rau decat bine insa totul este: politica, economie, comert, moarte. Suntem enorm de multi si consumam fara sa mai producem, stricam fara sa mai pastram, avem o mentalitate nasoala si ne meritam soarta. Romania ajunsese in varful piramidei, insa acum de cand cu democratia asta prost inteleasa ne batem joc de tot, inclusiv de noi. Omul creeaza si tot el distruge prin ceea ce: face, gandeste, invata! Imi pare rau pentru cei care cad si se pierd in aceasta lupta; ei sunt eroii nostri! Pacat ca-s suflete nevinovate la care nimeni nu se gandeste! Numai bine!

| IdNo explică (pentru Caro34):

Ce ne da siguranta ca vaccinurile lor sunt mai bune ca ale noastre? E bine sa credem orbeste?

| Caro34 a răspuns (pentru IdNo):

Siguranta nu ti-o da nimeni mai bine ca tine insati. Eu sunt in strainatate acum si am refacut toate vaccinarile. Aici e nebunie mare cu acele capuse fiindca se imbolnavesc pe capete oamenii. Deci vaccinul e super util! Numai bine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O sa iau intrebarile pe rand:

Sunt pro vaccinare.

In mod normal nu sunt de acord cu impunerea in general, ci prefer pe cat se poate libertatea de decizie. Insa, in cazul de fata sa zicem ca o tolerez. Iti spun si de ce. In momentul de fata, din pacate, numarul oamenilor lipsiti de educatie in Romania este foarte crescut. Multi nu au nici cea mai mica idee ce e un vaccin, de ce se face, etc si trec pe la doctor doar cand sunt bolnavi(destul de grav de obicei)...asta in cazurile mai bune ca inca exista oameni care vor alege "sf maslu" sau cum s-o numi. Totusi, as prefera o campanie de educare(nu doar in cazul asta, ci in mult mai multe situatii), insa imi dau seama ca pentru asta necesita timp, iar aici viata mi se pare prioritara. Deci, momentan, sunt si pro impunerea vaccinurilor, desi sper ca in viitor sa nu mai fie necesara.

Ca vaccinurile au mai multe beneficii decat ce anume? In fine, iti voi raspunde aici la intrebare dupa cum am inteles-o: verificarea unor statistici iti poate arata ca vaccinurile sunt benefice. Cu ajutorul unor statistici(le gasesti usor pe net), vezi cum numarul imbolnavirilor de boli precum rujeola, variola, oreion si altele a scazut de la cateva zeci/sute de mii la doar cateva zeci sau sute.

Cazuri de copii care s-au imbolnavit de boala impotriva careia au fost vaccinati? Daca te referi la alta boala, mi se pare ca raspunsul e evident. Dar o sa presupun ca te referi la boala impotriva careia s-a facut vaccinul Aici poate sa tina de modul gresit in care a fost pastrat vaccinul. De asemenea, din cate stiu, protectia imunologica data de vaccin poate sa se instaleze si la un interval de cateva saptamani dupa(sau luni?). Poate imbolnavirea s-a produs in acel interval. Nu putem discuta mai mult pe tema asta decat dai un exemplu concret.

Sa-si asume ce? Meritul ca fiica-ta/fii-tu nu se va imbolnavi de variola? Pui intrebari incomplete...

Ce-ti recomand? Iti recomand sa bei 2L de apa pe zi si sa pui intrebari complete pe viitor daca vrei raspunsuri pe masurawinking

| IdNo explică (pentru anonim_4396):

Vaccinurile ca orice altceva au de asemenea reactii adverse.

Https://www.youtube.com/watch?v=FHWr8SCXmKM

Cat sa ai incredere in statistici daca exista medici care nu vor sa puna un diagnostic negativ pe seama vaccinurilor pentru a iesi acel procent de 1%?
Sa isi asume reactiile negative de dupa vaccinare, reactii care sunt reale si nimeni nu le contrazice, nici macar cei care sunt pro.

| anonim_4396 a răspuns (pentru IdNo):

Daca tu ai impresia ca o sa stau sa-mi pierd aproape o ora din viata cu reportajul ala, te inseli grav. Am urmarit 2 min si am vazut ca se afirma ca in Romania copii sunt cei mai vaccinati din Europa. Fals! Schema vaccinarii din Romania este aproximativ identica cu cea a Frantei. Diferenta este ca acolo se repeta niste vaccinuri, iar cel impotriva HPV de exemplu este inclus in schema de vaccinare pe cand la noi e doar recomandat. Nu cred ca mai are rost sa ma uit la reportaj dupa asta. I mean... daca din primele minute au dat-o in bara...

"exista medici care nu vor sa puna un diagnostic negativ pe seama vaccinurilor?" Wtf? Pate detaliezi sau reformulezi ca nu prea se intelege ce ai vrut sa zici, iar ceea ce se intelege(sau inteleg eu) nu e deloc in favoarea ta.

Cat despre reactii, citesti mai mult aici:
http://www.csid.ro/......-11301373/

| IdNo explică (pentru anonim_4396):

Nu te legi de ce am spus eu. Fiecare intelege cat poate. Nu vrei nici sa vezi ce se spune acolo, e clar ca pornesti cu idei fixe. Intelegi putine si reproduci cat intelegi. Succes!

| anonim_4396 a răspuns (pentru IdNo):

Nu urmaresc ce spune acolo pentru ca doar in 2 min de reportaj am vazut o gramada de afirmatii facute doar sa socheze(mi se pare normal ca in momentul in care faci o afirmatie, vii cu argumentele si dovezile imediat dupa) si o greseala. In doar 2 min o informatie gresita! Acum spune-mi, ai vrea sa-mi pierd aproape O ORA(nu 10 min, ci de 6 ori mai mult) ca sa ce? Sa stau sa verific fiecare informatie spusa acolo, ca vad ca tu nu te-ai obosit sa o faci si sa numar cate sunt adevarate si cate false. Poate ca ma plictisesc eu, dar nici sa-mi masacrez creierul nu vreau!

Nu ma leg de ce ai spus tu? Ti-am raspuns de fiecare data punctual fix pe subiect., inclusiv acum.

Fiecare intelege cat poate? Faptul ca tu te exprimi incomplet si/sau gresit(stii ce inseamna ca dai un diagnostic negativ? ai spus ca sunt medici care nu pun un diagnostic negativ pe seama vaccinurilor ca si cand ar fi un lucru rau cand este FOARTE NORMAL, dar eu tind sa cred ca tu nu cunosti notiunea de "diagnostic negativ" si ai folosit-o cu alt sens decat cel cunoscut) nu ma face pe mine incapabila.

Iar restul raspunsului tau este plin cu argumente ad hominem...cam nasol pentru o persoana care mi se crede superioara(eu n-am venit cu argumente ad hominem in caz ca n-ai remarcat, dar daca mai repeti tu greseala, s-ar putea sa fiu tentata).

Bafta? Asta ca sa pari simpatic/a rolling on the floor. Macar precizeaza si la ce imi urezi tu atata bafta.winking

| nirocino a răspuns:

Daca vaccinurile ar fi omologate si verificate, adica recunoscute de Uniunea Europeana totul ar fi bine dar pana si Institutul Cantacuzino care a "vaccinat" Romania timp de 40 de ani si toti au fost sanatosi nu mai este omologat, din pacate.
Sunt vaccinuri pentru rujeolă care costă 28 de dolari în țările occidentale și doar 10 cenți în țările sărace si când ți-l vând cu 4 dolari nici măcar nu ştii dacă nu cumva e cel de 10 cenți.

Ce vaccin pentru rujeolă au adus în România autoritatile după ce anterior l-au adus pe cel din Kazahstan, neomologat în UE și aflat în teste?

| Rocsid a răspuns:

Sunt pro vaccinare si e foarte bine pentru ca se impune acest lucru la noi in tara.Siguranta lor ti-o dau zeci de ani de cercetare in spate si perfectionarea acestora. Daca toata lumea si-ar vaccina copii si animalele am fi o tara indemna de boli infectioase!
Marea majoritate a cazurilor postvaccinale apar cand copilul este vaccinat in timp ce are probleme de sanatate.din comoditate sau prea multa incredere in parinti uni medici nu mai fac o mica consultatie inainte de a vaccina. daca ar lua toti medici o temperatura ar asculta un puls si o respiratie care sunt de baza inainte de a face un vaccin cazurile ar fi mult mai mici.Plus ca cazurile sunt rare.Asta cu vaccinurile provoaca autism si nu mai stiu ce boli e cea mai mare tampenie din lume.Sau ca contin hidroxid de aluminiu.E NORMAL! Daca hidroxidul de aluminiu nu ar fi corpul nu ar reactiona ca sa poata produce anticorpii necesari pentru antigenele din vaccin.
Plus ca parinte poti sa iei frumos prospectul si sa citesti ce scrie in el.
Eu recomand din tot sufletul vaccinarea si amenzii sau chiar puscarie la persoane gen olivia steer care fac mult rau.Imagineazati daca noi nu am vaccina cati copii ar ajunge la maturitate? Cateva procente doar care au un organism fantastic de puternic..in rest ceilalti ar muri prin spitale.

| LadyDee89 a răspuns:

Sunt pro vaccinare!
Cred ca rata mortii celor vaccinati este foarte mica fata de rata mortii celor nevaccinati! Sunt cazuri in care se impune amanarea vaccinului din cauza unor boli sau complicatii! Restu este inconstienta

| P4rAd0x a răspuns:

Eu unul as recomanda insistent vaccinarea copiilor, indiferent daca se opun sau nu parintii. Nu toti parintii sunt constienti de ceea ce se intampla si de riscul la care isi expun copiii nevaccinandu-i, dar pana la urma este destul de greu sa-i obligi, mai ales ca probabil unii dintre ei vor avea niste motive pentru care nu o fac. Totusi, din moment ce vaccinarea se poate face gratuit la medicul de familie, pe care presupun ca ar trebui sa il cunoasca fiecare parinte si sa aiba incredere in el, nu vad de ce ar fi o problema. Si sa nu mai vorbim de scoli, acolo sunt cu siguranta verificate vaccinurile.

| IdNo explică (pentru P4rAd0x):

Ce parere ai despre efectele negative ale vaccinurilor?

| P4rAd0x a răspuns (pentru IdNo):

Presupun ca acelea sunt cazuri izolate, iar sansa sa se intample asa ceva in prezent este extrem de mica. Repet, ideea anti-vaccinuri este sustinuta de foarte multi oameni care nici macar nu stiu despre ce e vorba, punand in pericol sanatatea copiilor lor, si chiar viata. Pana la urma, daca exista un risc al vaccinurilor, merita sa si-l asume fiecare parinte, pentru sanatatea si viata copilului lui.

| IdNo explică (pentru P4rAd0x):

Riscul unei apariții a unei forme mai grave a rujeolei nu este mic de asemenea?

| P4rAd0x a răspuns (pentru IdNo):

Sigur ca nu este la fel de mic. Rujeola se face foarte usor la copiii, mai ales in gradinite, scoli, si asa mai departe.

| Thesimplecat a răspuns:

Nu stiu ce rau iti poate face un vaccin cu exceptia faptului ca daca seringa nu este bine curatata se poate infecta. Sti bine ca si mai multi au murit din cauza ca nu s-au vaccinat. Exista mult mai multe riscuri de boli daca nu iti faci vaccniuri si sunt de acord cu vaccinurile obligatorii. Sanatate!