| AtIr a întrebat:

Ce parere aveti despre cancerul de col uterin in stadiul 3B? A infectat putin din colon si vezica. Intreb pentru cineva. Are 51 de ani. Sunt sanse de supravietuire? Va slabi? Abia a facut prima sedinta de chimio si a cazut tot parul, plus ca s-a simtit foarte rau. Burta ii tot creste. E carcinom scuamos G2.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Kennedy97 a răspuns:

Alcoolul și stresul sunt cauze frecvent întâlnite în oncologie. Mă gândesc că există o corelare între cele două, adică bea din cauza stresului.
Cât despre recidivă, din nefericire, da. Poate recidiva, orice tumoră malignă poate recidiva, comparativ cu cele benigne, care nu recidivează.

3 răspunsuri:
| Kennedy97 a răspuns:

Salut. Ca şi student la medicină şi cu examenul de oncologie promovat îți spun că nu doar stadiul e un factor influențabil în prognosticul bolii doamnei în cauză.
Aici e şi rezistența ei la chimioterapie, şi rata de metastazare (cam cât de repede se extinde tumora în organism).
Stadializarea începe de la stadiul 0 până la IV, considerat terminal.
Totul ține şi de organismul gazdă.
Ca un sfat ce să vă ridice moralul: forma scuamoasă are o şansă de tratare de 50-60%.
Doamna să respecte cu strictețe sfaturile medicului oncolog.
Multă sănătate!

| AtIr explică (pentru Kennedy97):

Cică este stopat acum. Are imediat 1 an de când e oprit. Nu ii spune nimeni prea multe. Bea alcool destul de mult și se streseaza. Poate recidiva?

| Kennedy97 a răspuns (pentru AtIr):

Alcoolul și stresul sunt cauze frecvent întâlnite în oncologie. Mă gândesc că există o corelare între cele două, adică bea din cauza stresului.
Cât despre recidivă, din nefericire, da. Poate recidiva, orice tumoră malignă poate recidiva, comparativ cu cele benigne, care nu recidivează.

| anonimaalee29 a răspuns:

Cel mai bun raspuns l-ar putea da un medic. Chiar crezi ca un om obisnuit, care nu a trecut prin asa ceva stie sa raspunda unei asemenea intrebari?