| anonim_4396 a întrebat:

Ce părere aveți despre medicina alopată, credeți că este unica și singura soluție pentru a recâștiga sănătatea? De ce credeți că s-au înmulțit boliile față de acum 3-4 secole și câtă încredere merită sistemul medical din România?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Acum 3,4 secole populatia era mai mica, erau multe boli fatale, eu nu inteleg ce ai impotriva stiinteti

| WhiteLife a răspuns:

Cu siguranță nu e singura medicina efectivă, oricine e liber sa se trateze cum vrea, fie alopat, homeopat, sau sa apeleze la medicina alternativă. Nu numai bolile s-au înmulțit, ci și populația, numărul orașelor aglomerate, metodele de tratament și descoperirile medicale. Poate sunt mai multe boli, comparativ cu acum 300 de ani, dar majoritatea nu sunt letale și pot fi tratate (ținând cont că atunci se murea din lucruri care azi sunt considerate banale). Nu știu câtă încredere merită, dar daca nu merita deloc și toată lumea pleacă din țară, cine se va ocupa de bunicii noștri? Schimbarea incepe cu fiecare dintre noi.