| chiftelutacrocanta a întrebat:

Ce parere aveti despre obezitate? Care-i diferenta dintre obezitate si o greutate ideala, pro si contra.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Vezi tu, aici sunt o grama de factori ce trebuiesc luati in considerare, si chiar sunt o gramada.Un tip care face sala, si spre exemplu(un exemplu banal ) Are 1, 70 si cam 90 de kg.Fi sigur ca muschii cantaresc mai greu ca grasimea.Acele calcule dupa parerea mea is total eronate.Eu am 1, 83 cu 107(am avut si 115kg lol) Dar depinde foarte mult si de structura corpului, unii au gambele mari, alti au masa musculara mare, altii au spatele foarte lat(cazul meu (: ) Sunt unii micuti, alti mai masivi.Asta tie felu, eu oricat nu as manca sub 90 de kg nu scad, numai daca incep sa flamanzesc, si atunci cand ma apuc sa ma ingras, urc la loc, poate si mai mult -.-. Obezitatea e atunci cand deja obosesti dupa 10 metri de alergat, gafai cand urci scarile, iti e foarte greu sa iti legi sireturile, si in general obosesti din orice.Acum,eu nu stiu ce sa zic, suntem oameni nu suntem perfecti si prin urmare trebuie sa ne adaptam.

| OnuOnulică a răspuns:

Diferența e că te poți deplasa mai ușor. Nu am o părere pozitivă despre obezitate că nu văd la ce poate să ajute.

| Anonimuserr a răspuns:

Salut Ahmed.

Sunt calculatoare ideale pentru a calcula greutatea si inaltimea.
E foarte rau sa fii obez, sanatatea ta este in paragina.
Daca ma crezi bine daca nu, iarasi bine. Intreaba un medic nutritionist sa vezi.

Răspuns utilizator avertizat
| MrLucas a răspuns:

Nu exista pro si contra cand vine vorba de obezitate... obezitatea e o boala, asadar e absurd sa consideri ca are avantaje.O greutate normala aduce doar beneficii.

| CulturismsiFitness a răspuns:

Cand suferi de aceasta boala inseamna ca ai probleme cu anumite organe sau cu glanda hormonala. Iar cand ai greutate ideala asta inseamna ca oricat ai manca ramai la aceeasi greutate si bineinteles esti atent la ce mananci