| robiolic a întrebat:

Ce parere aveti despre ochelari de protectie la calculator?
Mi-am cumparat ochelari de protectie cu 500 lei, si doamna de la magazin spunea ca sunt foarte buni si ca ma ajuta si blah blah blah, mi-a facut un test la ochiul stang am 0.50 si la dreptu 0.25.
Doamna nu era medic.
Ce parere aveti e ok? sunt buni?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| mixxjim a răspuns:

Presupun ca s-a uitat totusi "in ochii tai" de ti-a spus de diotriile astea. doamna era optometrist si are si ceva aparatura performanta care ajuta la stabilirea dioptriilor, nu e obligatoriu sa fie medic. acum daca ai dat deja banii pe ochelari degeaba mai intrebi, trebuia sa intrebi inainte laughing cica ochelarii aia ar proteja de radiatiile emise de calculator dar stii cum e, asta nu e ca o umbrela, daca o porti cand ploua nu te uda, daca nu o porti te uda, adica sa vezi cat se poate de concret efectul. nu poti jura ca fac bine dar nici ca fac rau, asa ca nu putem decat sa-i credem pe cuvant pe specialisti si sa zicem ca-s buni. oricum, acum mai toti ochelarii se fac cu astfel de protectie, in special pentru persoanele tinere. dioptriile sunt foarte mici, nu s-ar putea spune ca chiar aveai nevoie de ochelari, dar sa-i pui daca stai foarte mult la calculator sau nu ai o lumina buna.

| robiolic explică (pentru mixxjim):

Ma pisca ochi cand ii port la calculator, inainte sa ii am nu ma piescau

| anonim_4396 a răspuns (pentru robiolic):

In cazul asta (piscatul), returneaza-i pentru ca mai rau iti strici ochii si mergi la un oftalmolog.

| Empathizer a răspuns:

Nu stiu daca sunt buni, nu pretul e relevant, ci radiatiile pe care sunt eficienti. Ar trebui sa aiba filtru de ultraviolete. Daca au, sunt OK, dar iti protejeaza doar ochii. Un ecran protector de pus in fata monitorului ti-ar fi aparat toata pielea fetei, nu numai ochii.

Cat despre dioptrii, nu au legatura cu protectia oferita de ochelarii pentru calculator, ci cu suprasolicitarea ochilor produsa de statul prelungit cu privirea fixa in ecran. Acomodarea privirii trebuie exersata, ca sa se mentina in timp. Nu petrece multe ore consecutiv la calculator si, macar la jumatate de ora, ridica-te de la computer, misca-te putin prin camera si priveste obiecte indepartate. Daca e noapte, priveste la stele, e foarte placut.

| doctorandus a răspuns (pentru Empathizer):

Sticla opreste radiatiile ultraviolete.

| BANN3R a răspuns:

Magazin? ochelarii se fac la clinica oftalmologica.
500 ron mi se pare mult doar pentru protectie calculator... alea sunt dioptrii, nu avem de unde sa stim daca sunt buni sau nu, doar din ce zici tu...