| Junseng a întrebat:

Ce parere aveti despre Spirulina si Chlorella? Si care vi se par mai bune pastilele sau pudra? Vreau raspunsuri din experiente proprii.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Spirulina
din ce am studiat eu personal

| Castiel a răspuns:

Utilizez spirulina de 2 ani. Inainte sa incep, m-am documentat extrem de mult despre diferente / asemanari etc, intre spirulina sau chlorella. Am ales spirulina, nu am incercat nicio data chlorella.

Spirulina am luat doar pudra.

Spirulina este cea mai sigura, intr-un fel. Nu ca cealalta varianta ar fi daunatoare, ambele sunt "safe-ish". Dar spirulina este mai safe. Exista persoane alergice sau persoane care sufera de IBS (like me), si pot aparea reactii adverse nasoale, mai ales la chlorella. Problema mai e si de unde cumperi caci foarte putine firme o extrag cum trebuie. Daca este contaminata este posibil sa fie fatala. Daca locuiesti in Bucuresti iti recomand Farmacia Tei.

Spirulina am luat doar pudra. La inceput era oribil. Iei maxim o lingurita. Intr-un pahar cu apa. Trebuie luat cu apa rece, este mai eficient. Ma rog, nu rece ca gheata, doar sa nu fie calda / calduta. De asemenea PUDRA este dezgustatoare (pana te obisnuiesti). Are o consistenta ca apa de canal, si mirosul si gustul sunt oribile, imi venea sa mor la inceput. Mirosul e ca de oua clocite si gustul este atat de dezgustator incat nu pot sa-l compar cu nimic. It grows on you in due time tho.

Din cauza ca este foarte bogata in fier sunt sanse sa ai o mica constipatie dupa ce iei. Daca se intampla asta trebuie sa micsorezi doza. Depinde de fiecare persoana acum. Nu ai precizat pentru ce vrei sa folosesti. Este recomandat de 3 ori pe zi daca vrei sa o adaugi la planul de dieta. Eu iau doar odata pe zi, o lingurita destul de plinuta. De obicei inainte de a face sport, caci aparent iti da 10% strength increase & energy. Este adevarat, chiar se simte dupa o perioada, poate nu imediat.

Daca te scarbesti repede, si crezi ca nu ai suporta miros imputit (eu cand beam, ma tineam de nas la inceput), mai bine tablete. Desi pudra isi face efectul mai repede, depinde cum vrei. De asemenea daca iei pudra trebuie sa mesteci repede (o sa vezi de ce).

Daca vrei pentru slabit, iti recomand sa inlocuiesti cu ulei de cocos extra virgin, la pret nu e mare diferenta. Uleiul de cocos 30 lei galetusa din mega image, spirulina 25lei parca? Depinde pentru ce vrei sa o folosesti.

Fun fact: Citisem undeva ca spirulina era folosita de ceva imperiu antic (nu-mi amintesc numele), tocmai dind cauza ca iti creste performanta cu 10% in sport. Nu stiu daca este adevarat.