Întrebare recomandată | Bantichi11 a întrebat:

Ce pot face ca sa memorez mai repede sau cum pot sa imi dezvolt memoria?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
| Karinakari99 a răspuns:

Mănâncă nuci,peşte(somon),ouă,banane,fructe de pădure, morcovi, cereale, usturoi, iaurt. Ajută la o bună funcţionare a creierului.

| StefanERC a răspuns:

Citeste. Dr. Ryuta Kawashima a descoperit ca pacientii cu dementa care citesc cu voce tare aproximativ 20 de minute pe zi, comunica si socializeaza mai bine.
Deseneaza. Incearca sa desenezi 10 minute pe zi anumite figuri cu mana stanga (sau, in cazul in care esti stangaci, cu mana dreapta). Pentru ca folosesti mana cu care nu esti obisnuit, desenul nu va iesi minunat dar creierul tau va munci mai mult, pastrandu-se in forma.
Antreneaza-te. Desi nu este inca stabilit efectul pe care il au exercitiile de memorie, sunt bine cunoscute beneficiile pe care le ofera exercitiile fizice. Miscarea este esentiala pentru mentinerea unei bune circulatii sangvine si stimularea dezvoltarii celulelor nervoase.
Repeta. Cand ai auzit ceva ce te intereseaza sau vrei sa nu uiti un gand, repeta cu voce tare.
Alimentatia. Specialistii recomanda consumul de alimente bogate in vitamina A, C si E, benefice pentru creier si memorie. Acestea se gasesc in fructe si legume colorate - banane, spanac, portocale, dar si in peste.
Somnul este esential pentru consolidarea memoriei si pentru sanatatea ta generala. Cercetarile au stabilit ca un somn de 6 - 8 ore pe noapte este suficient pentru majoritatea persoanelor, insa calitatea somnului este, probabil, mai importanta decat cantitatea.
Consuma ciocolata neagra. Ciocolata este benefica pentru creier, deoarece imbunatateste circulatia sangvina cerebrala, potrivit studiilor. Aceasta contine o substanta antioxidanta, numita flavanol, in pudra de cacao, care energizeaza functiile mentale.

| AndutzaTa a răspuns:

Pai mai intai incepe usor cu lucruri scurte pe care le poti invata, apoi incet-incet mareste doza de invatare... usor-usor vei face ca memoria ta sa se dezvolte!

| CapraSnitzi a răspuns:

Mananci chestii sanatoase care contin fosfor, iei lecitina, te odihnesti bine noaptea si citesti chestii.bafta!

| merymaria a răspuns:

Exista o pastila:se numeste memoplus.
Nu vreau funda, imi place sa raspuns pentru ca ma plictisesc.

| AdyAdrian2000 a răspuns:

Incearca sa fi atent la ceea ce citesti si sa reusesti sa iti explici tie continutul invatat

| Emi123456789 a răspuns:

Nu prea stiu eu fac asa:
ori ma rostogolesc in pat
ori iau cate 2 versuri si continui asa poezia

| ELmirabell a răspuns:

Fa-ti din toate materialele pe care le ai de memorat scurte rezumate cu cuvintele tale si pe intelesul tau.

| jake2 a răspuns:

Citeste cit mai mult.

| MatrixR3loaD a răspuns:

La farmacia de după colț
Memo +! rolling on the floor

| BuBle1 a răspuns:

Fa sex zilnic si nu trebuie sa mai inveti la biologie :o

| AlexBomba a răspuns:

''Antrenamentul''..Cititul de exemplu, la inceput ai citit pe litere iar acum dupa ce ai exersat mai mult (carti, filme, sms, fb, etc, etc.) citesti cursiv...la fel si cu memoratul...se mai spune ca sunt si anumite pastile, alimente care te-ar ajutahappy