| anylol3 a întrebat:

Ce pot face sa imi revina vocea? Am raciiiit de 4 zile si tocmai imi trecuse, dar azi m-am trezit fara voce. Cum pot face sa imi revinaaaa? Problema este ca maine am o zi destul de importanta la scoala, asa ca trebuie sa ma duc. Helpsad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| necdannec a răspuns:

Pune la fiert in 500 ml apa 4 nuci de anul trecut (sparte, crapate )cu tot cu coarja lemnoasa si o ceapa medie taiata in 4. le fierbi 15 min la foc mediu (aragaz). Bea o cana de ceai din asta dar te sfatuiesc sa nu mirosi cana ( pute naspa ). Asta seara, iar dimineata pune intr-o cana de un sfert de litru 3 lingurite de miere curata de albine + un ou spart(fara coarja) si umple cana cu lapt fierbinte. Amandoua tipuri de ceai se beau cat de fierbinti poti suporta fara insa a te opari. Aceiasi reteta ii fac lui ficamea.
Succes.

| Tacii a răspuns:

Ia o ridiche neagra, pune zahar in ea, si bea cu putina apa calda...si vei vedea ca maine nu ai nimic. Daca nu ai ridiche, bea ceai cald-fierbinte, si toata noaptea apa caldahappyO sa mearga... funda?

| aysha11 a răspuns:

Intr-o cana pune un galbenus de ou peste care pui zahar, amesteci pana se albeste un pic galbenusul, pui lapte caldut nu fierbinte pana se umple cana + cateva picaturi de esenta de vanilie pentru gust. Poti sa folosesti si o lingurita de miere daca vrei.