| Bibiutza a întrebat:

Ce pot face sa-mi treaca durerea din gat? Simt ca parca ma inteapa ceva ...medicamente(sirop sau altceva pentru gat ) nu am deci ...alte solutii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| (¯`·._)(rojin_roj) (¯`·._) a răspuns:

Incearca strepsils cu miere si lamaie si ospen, iti l-as un link unde poti gasi mai multe remedii folositoare; http://www.ifamilia.ro/......e-g%C3%A2t

6 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Fa gargara cu apa calduta si cu sare( la o cana de apa pui o lingurita rasa de sare). Dupa gargara nu mananci si nu bei 1 ora. Repeti tot la 3 ore.

| just for me a răspuns:

Phai incearca sa bei un ceai cald cald si vb mai putin.si bea zeama de ridiche din aia...mov,nu din aia rosie mica(scuze nu mai stiu cum se cheama, era o ridiche mare, movulie, mai dulce) si pui zahar in zeama aia(dar pui putin). eu stiu ca imi mai dadeau mie bunicii cand eram mai mikutza si ma durea in gat. era f eficienta, dar uite am uitat ce fel de ridiche este.mai intreaba, trebuie sa stie cineva de aceasta metoda, intreaba-i pe parinti sau pe bunici, ei stiu metode de-astea vechi.insa sa stii un drum pana la farmacie pentru niste sirop nu ar strika daca vrei ceva care sa actionzeze mai repedewinking

| denisa20 a răspuns:

Bea ceai fierbinte cu miere, mananca niste lamaie taiata feliute cu putina miere si eventual terci.

| PeAcE a răspuns:

Incearca bomboanele mentolate, pe mine m-au ajutat!kiss

| IrinaAndreea a răspuns:

- ceai cu miere si lamaie
- o lingurita de miere
- pune o lingurita de zahar intr-o ridiche neagra si cand s-a topit, bea zeama aceea
- budinca

| Mihaela_4926 a răspuns:

Daca te mai doare gatul, acele intepaturi, bea zeama de lamaie indoita cu putina apa si indulcita cu putina miere. ani m-am chinuit cu amigdalele si multe antibiotice, pana la urma doctorii m-au sfatuit sa le scot, insa am gasit remediul perfect pentru mine. Bea de 2 ori pe zi asa ceva si in 2/3 zile nu vei mai avea nimic.
Foloseste ceaiul de lamaie ( lamaie fiarta- nu f mult) si cand esti racita. Bafta