| Haha_Hilli_1990 a întrebat:

Ce pot pati daca in urma unei taieturi mai mari de cutit s-a infectat mana si incepe sa se coaca adica imi iese puroi cand strang si este fierbinte mana. ce pot face?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Sa-ti spun ceva: du-te direct la urgenta chiar daca e in timpul zilei. Te va prelua un medic chirurg care o sa-ti curete rana, el se va ocupa de tine. O sa fie bine. daca cei de la urgenta te vor intreba de ce nu ai fost pana acum la medicul de familie le spui ca "ai sperat sa treca de la sine taietura si ca n-ai crezut ca vei ajunge acolo pentru asa ceva, n-ai stiut ca se va infecta etc."
Daca te duci la medicul de familie direct, o sa pierzi timp mult. El o sa-ti dea antibiotice, iti va da bilet de trimitere si pana iti face programare cei de la spital sa vezi cate zile, saptamani trec... până iti vine rândul! Numai după ce te intorci de la urgenta faci un drum la medicul de familie, neaparat. O sa-ti prescrie tratament de inlaturare a infectiei, antibiotice si ce mai trebuie. Te-ai gandit ca poti face septicemie si sa o patesti rau dintr-o prostie minora care a luat amploare? Ai grija de tine.

4 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Sper ca nu a fost cutitul ruginit! Du-te maine dimineata la serviciul de urgență, nu sta asa. E rău dacă s-a infectat. Tu vrei să rămâi fără mână? Pana mâine pune niste betadina pe rană. E dezinfectant puternic. Daca nu esti singur, roaga pe unul dintre părinti sa te insoteasca chiar acum la urgenta spitalului din localitatea ta.

| Haha_Hilli_1990 explică (pentru floresdemayo):

Mersi sper ca nu e tarziu maine ca de 2 zile e asa

| floresdemayo a răspuns (pentru Haha_Hilli_1990):

Ai fost? S-a rezolvat? Te-a certat un pic asa-i? Nu-ti face griji, asa sunt ei, doctorii! Na, se dau si ei importanti...doar e sectorul lor, nu? Vorba sa fii tu sanatos si fara griji! Pa

| ReviRocsy a răspuns:

Eu zic sa scoti tot puroiul si sa lasi rana sa treaca de la sine... bine si cu putin ajutor, niste crema, rivanol chestii din astea.