| icecream a întrebat:

Ce pot sa fac ca sa nu-mi mai rod unghiile? Vreau sa scap cat mai repede de acest obiceisad!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
16 răspunsuri:
daniela
| daniela a răspuns:

Am incercat timp de 45 de ani sa nu le mai rod utilizand toate mijloacele posibile si crede-ma fara niciun rezultat. Asta se numeste lipsa de vointa.

| mihaibrasov a răspuns:

Pune-ti ceva amar pe degete in fiecare zi si cand e sa iti rozi unghiile sa iti fie scarba.

| rosto a răspuns:

Da, o am si eu pe asta, onicofagie se numeste. eu am cumparat o oja de la gabrini, antibite scrie pe ea. daca esti din bucuresti, o gasesti la magazinele alea de la metrou unirii. are un gust foarte amar care nu te lasa sa mai bagi mainile in gura happy

| anamaria91 a răspuns:

Baga-ti unghiile in piper sau freaca-te cu ardei iute sub unghii!

| Abcfunny a răspuns:

Bună!

este la farmacie un lac de unghi amar :d
si eu am avut obiceiul acesta dar m-am dezvatat de el de cand mi-am lasat unghiile mari :d

| georgegs a răspuns:

Ala e un tic nervos stiu ca sunt lacuri de unghi care au un gust incredibil de naspa care sa te faca sa nu imi faci asta

| Mihai_2777 a răspuns:

Hey si eu am avut acelasi obicei prost...incearca sa te descarci pe altceva infara de unghii cand iti vine ia ceva in mana de ex o bricheta, la mine a mers da trebuie sa te si abtii un pic

| Scuturici a răspuns:

Sunt lacuri de ungii speciale pentru asta.Si eu am unul si cand dau sa--mi rod unchiile ...BLEAH...amar. laughinglaughing

| Cretaker a răspuns:

Da cu vodka pe unghii.
Cand le bagi in gura imediat le scoti.

| madvideo a răspuns:

Incearca sa iti atragi atentia cu altceva!

| euombun a răspuns:

Cred ca te stresezi si de aceea iti rozi unghiile... Incearca sa nu te mai stresezi si evita contactul mainilor cu gura. Ai un pic rabdare si in 2-3 zile te dezobisnuiesti. Curaj, e mai usor decat sa te lasi de fumat...

| faranumemomentan a răspuns:

Si eu acu' 1 - 2 ani tot asa eram... si am dat odata cu chili pe degete si cand am incercat sa rod unghiile mi-au dat lacrimile laughing de atunci n`am mai avut probleme

| Robert_2672 a răspuns:

Si eu am aceeasi problema, sunt baiat happy

| IchHabeKeineName a răspuns:

Salut AndreeutzaaA, sau narcisa cum te stim noi cei de la bloc.
Atinge ceva scarbos, nu ti le mai bagi in gura. Da. le cu chili. Funda?

| Madalina_2969 a răspuns:

Pai ti le poti da cu ardei iute si dupa aia iti arde gura si nu ti le mai rozi si eu am incercat.defapt bunica mea ma facut si am crezut ca mor. am fost la baie si am baut un litru de apa deci incearca asa.si poate si din cauza stresului relax

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Scarpina-te-n fund, o sa-ti fie sila sa le mai rozi rolling on the floor