| anonim_4396 a întrebat:

Ce provoaca raceala/febra?

Azi noapte am avut febra destul de mare, m-a tinut vreo 2 ore treaz. In fine, pastilele si-au facut efectul si in dimineata asta nu am mai avut nimic. Chestia e ca cineva mi-a spus ca a fost vina mea, pentru ca nu am dormit cu nici o bluza pe mine (de obicei dorm doar in boxeri, e mai lejer). Poate chestia asta sa imi provoace febra? (stiam ca febra e provocata de infectii si chestii de genu')
De asemenea, pot sa 'racesc' daca nu ma imbrac mai gros/dorm cu geamul deschis? Pentru ca la fel, eu stiam raceala e provocata de un virus, nu de factorii de mediu.

Unii spun ca e din cauza frigului, altii din cauza infectiilor/virusilor... Nici nu mai stiu ce sa cred, haha. Vreau un raspuns de la cineva care chiar se pricepe, nu raspunsuri gen "Pai bunica mea zice ca...". Preferabil cineva care a facut niste cursuri de medicina sau ceva. big grin

Funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| BruneTTe a răspuns:

Si eu patesc la fel. Dorm mai dezbracata si cu geamul deschis si ma trezesc cu nasul curgand sau stranutand. Rar mi se intampla sa fac si episoade usurele de febra.
Cand dormim organismul nostru este in repaus si nu se poate apara asa bine. Degeaba noi ne culcam seara cu geamul deschis pentru ca in momentul acela afara e cald. Spre dimineata se raceste destul de rau si racim. Eu de multe ori ma trezesc cu spatele si burtica reci reci si usor amortite. Evident de la frig.

| Youcandoit a răspuns:

Nu e nevoie de un curs de medicina ca sa iti rspund nu te racesti doar de la virusi si bacterii ci si de la factorii de mediu mai ales daca esti mai sensibil. Si daca dormi in boxeri si cu geamul deschis e posibil sa te fi tras curentul si sa fi facut o mica infectie(mai ales ca fost si frig seara zilele astea) daca febra nu inceteaza iti sugerez sa iei un antibioatic.

| ღДℓἷʂմƙᾄღ a răspuns:

Probabil a intrat un virus pe geam laughing