| znstr a întrebat:

Ce puteti sa-mi spuneti despre Hepatita C? Cum se transmite, cum se trateaza si cum iti dai seama ca o ai?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| doctoressa a răspuns:

In mod normal, infectia cu hepatita C nu produce vreun semn sau simptom in timpul fazelor initiale, doar 25% din pacienti manifesta simtome caracteristice de hepatita acuta (aparuta rapid). Cand se intampla acest lucru acestea sunt in general usoare si asemanatoare gripei si pot include :
• Oboseala usoara
• Diaree
• Icter
Chiar daca dezvoltati hepatita cronica de la virusul hepatitic C, puteti avea simptome putine sau chiar deloc. In multe cazuri simptomele pot sa nu apara timp de zeci de ani. Daca hepatita progreseaza, simptomele ei incep sa indice ficatul ca sursa a bolii. Compusii chimici secretati in mod normal de ficat incep sa se acumuleze in sange ceea ce produce:
• Icter
• Gust amar in gura
• Urina inchisa la culoare („ca berea neagra")
• Scaune albe, deschise la culoare (de culoarea lutului)
• Caracteristicile clinice ale cirozei
O data cu dezvoltarea cirozei (cicatrizare avansata), pacientii infectati cu virusul hepatitei C pot avea atrofiere musculara, Slabiciune musculara, lipsa poftei de mancare, greata, scadere in greutate, mancarime, urina inchisa la culoare, retentie hidrica si umflarea abdomenului.
Mai multe detalii despre modul de transmitere si despre tratament gasesti aici:
http://www.i-medic.ro/boli/hepatita-virala-c