Întrebare recomandată | Dragos2001 a întrebat:

Ce reguli de igiena trebuie respectate pentru. a ne feri de bolile produse de viermii paraziti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Raniia a răspuns:

Cea mai importanta regula este igiena desavarsita. Daca nu ti o igiena riguroasa-spalatul mainilor corect cu sapun, insistand bine sub unghii se pot depozita ouale de paraziti.Trebuie taiate scurt unghiile, spalarea mainilor obligatoriu si dupa folosirea toaletei.Fructele spalate bine inainte de a le manca dulciuri cat mai putine si fara apa de la robinet.
Nu uita: spala-te pe maini!

| thalyslly a răspuns:

Trebuie sa te speli pe mani in special dupa ce mergi la toaleta, fructele si legumele trebuie spalate pentru ca pot contiine oochisturi sau oua cu larve de paraziti, iar daca ai animale de comanie trebuie deparazitate si ele atat intern cat si extern pentru ca sunt multe zoonoze parazitare transmise de la animale la om.sa nu bei apa de la robinet pentru ca la noi in tara purificarea apei se face prin clorinare si nu prin ozonificare cum ar fi normal, cu cat stai mai departe de reteaua de apa cantitatea de clor e mai mica si numarul de paraziti creste, oricum uni paraziti rezista la mai mult de 0, 25 mg clor (cam cat are apa la ultima ramificatie a retelei)
funda?

| Fatamuntilor a răspuns:

Mainele spalate cat mai des ( inainte si dupa folosirea toaletei, inainte de gati, dupa ce te-ai jucat cu animalutele, ) dezinfectarea periodica a telefoanele, taxtelor de PC, telefoanele mobile.
Fructele, legumele spalate cu atentie.

| giony54 a răspuns:

Toate alimentele trebuie spalate foarte bine, sa nu beti apa de robinet pentru ca este plina de paraziti, sa va spalati pe maini cu sapun bun inainte de masa, nu manca pe strada sau fast-fooduri, igiena conteaza foarte mult.

| Numele384637 a răspuns (pentru giony54):

Era moarta lumea până acu...

| sufletdeing3r a răspuns:

Ca sa te feresti de bolile produse de viermii paraziti trebuie sa nu ai viermi paraziti.Te feresti de o infestare cu ei printr-o spalare foarte buna a legumelor, fructelor, a mainilor inainte de masa.Trebuie sa ai si unghiile scurt taiate, deci o igiena corespunzatoare.

| Pavel_Alexandra_1998_WmHO a răspuns:

Si eu sunt la aceeasi lectie: pai trebuie sa spalam foarte bine fructele si legumele pe care le consumam asta se refera la limbric, trebuie sa ne ducem cu carnea de porc sau de vaca la medicul veterinar pentru a verifica daca este infestata cu trichina, la fel se procedeaza si la tenie. La oxiur, copilul/ individul trebuie sa se spele pe maini inainte de a manca, sa isi taie unghiile, sa isi aeriseasca, camera si lenjeria patului spalata des. Sper ca am fost de ajutor.winking

| Tomos_Ovidiu_2000 a răspuns:

Mainile trebuie spalate cu ce-a mai mare atentie la fel si unghiile! Fiecare fruct consumat nespalat aduce o mai mare rata a succesului viermelui de a intra in corpul dumneavoatra! Carnea trebuie fiarta bine fara sa mai conteze ce fel de carne este! Atentie! Faceti aceste lucruri pentru prevenirea acestor paraziti!