| tinkerBELL_2566 a întrebat:

Ce remedii stiti pentru iritatia provocata de epilatul cu lama a parului pubian? ceva naturist sau o crema daca stiti mi-ar fi de mare ajutor.multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Hmmmm a răspuns:

Depinde d piele. poti sa incerci 3 tipuri d crema:
poti sa incerci una cu extract d galbenele care o sa iti calmeze piele si o sa amelioreze roseata(o sa dispara inflamatia)
poti sa incerci o crema cu extract d musetel care are efect calmant si ajuta la regenerarea pielii.
sau poti sa incerci o crema cu extract d aloe vera, care iti va hidrata pielea si va face iritatia sa dispara.
repet! depinde d ce tip d piele ai si care e cauza iritatiei. daca iritatia a aparut deoarece ai o piele sensibila care a fost ranita d lama atunci incearca o crema cu extract d galbenele sau musetel. daca iritatia a aparut deoarece ai o piele uscata atunci incearca o crema cu aloe vera.
si un mic sfat:incearca sa renunti la depilatul cu lama.mai bine foloseste o crema depiltoare, care iti va hidrata pielea si nu o va rani.iti recomand crema depilatoare d la farmec sau cel d la weet sau cel d la strep.

4 răspunsuri:
| Ioana1984 a răspuns:

Buna depinde cu ce lama te faci tu.Eu ma fac cu lama gilette woman e speciala pentru femei si spuma tot de la ei sau de la l'oreal iti creste parul mult mai incet.Eu asta folosesc sper sa-ti fi fost de ajutor.In legatura cu ceva naturist cel mai bine te poate consulta doamna care vinde la platfarm.Succes.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca sa nu te mai depilezi cu lama:-s, e normal sa te iriti, este o zona sensibila, incearca ceara sau crema depilatoare.

Acum foloseste crema de galbenele pentru iritatia ce o aisad.
Bafta` sa fi iubita:*:*:*!

| elisa_2627 a răspuns:

Pentru iritatiile provocate in urma epilatului foloseste crema de galbenele, are multe proprietati si este benefica pentru orice fel de iritatie sau rana si nu numai.

| tinkerBELL_2566 explică:

Problema mare este ca de la orice as folosi eu ma irit...ma faceam la salon cu ceara dar dupa cateva depilari nu mai suportam imi dadea sangele si ma ustura.am renuntat. apoi cu crema la fel ma ustura parca imi ardea pielea.mereu am evitat sa ma epilez cu lama pentru ca stiam ca exista mai multe riscui.mentionez ca mereu am folosit cosmetice de foarte buna calitate pentru epilat sau igiena. dar iritatia asta este foarte neplacuta si ma mai si ustura.de accea ma gandeam ca pot exista ceva remedii naturiste.va multumesc oricum:*