Întrebare recomandată | LisaJulie a întrebat:

Ce remediu naturist poate reduce transpiratia la axile, in zona talpilor si la maini?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| TimberWolf a răspuns:

Transpiratia e ceva normal pentru ca organismul cauta sa se racoreasca, faptul ca transpiri doar in zonele alea asta este din cauza hormonilor tai. Nu ai ce sa iei.

| Yaesmin a răspuns:

Bronzatul cu apă.

| Mindfulness a răspuns:

Piatra de alaun,bicarbonat de sodiu. Pentru axile Odaban e cel mai eficient, pentru hiperhidroza. Eu la fata am probleme, îmi transpira fața rău de tot vara. Și anxietatea, stresul și emoțiile generează transpirațiile abundente, și alimentația procesata, mâncarea grasa și picanta.

| Annie92 a răspuns:

Să te speli cu săpun sapun antiseptic din ala de se foloseste inainte de operatie.

| Annie92 a răspuns (pentru Annie92):

Sapun cu clorhexidina mai exact. Te speli doar in partile cu probleme nu pe tot corpul.

| AnnaSokolova a răspuns:

Buna ziua! Iată câteva opțiuni:
1) Bicarbonat de sodiu -> absoarbe excesul de umiditate si reduce mirosurile neplacute.
2) Ulei de arbore de ceai -> are proprietăți antibacteriene
3) Ulei de Lavandă -> are proprietăți antimicrobiene și reduce transpirația si mirosurile neplăcute.

Este important să discutați cu un specialist înainte de a începe orice tratament, mai ales dacă transpirația excesivă vă afectează în mod semnificativ calitatea vieții.