| PaulaPaula677 a întrebat:

Ce riscuri implica un avort la 15 ani? Am 15 ani şi am ramas însărcinată din greşeala. Parinţi mei spun sa fac avort.Dau funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Din greseala nu ramane nimen gravida, ci din viol ori sex neprotejat, mai ales la anisorii astia mici cand parintii nu te-au supravegheat asa cum ar fi trebuit si raspund legal pentru tine.
Daca barbatul cu care ai avut sex este major, va ajunge sa raspunda penal si chiar sa faca puscarie pentru "intretinerea de relatii sexuale cu un minor sub 16 ani" protejat de lege.

Riscul este sa faci complicatii in timpul avortului fiindca ai inca aparatul reproducator nedezvoltata, mai poti face infectii care pot duce la infertilitate, sau in cazuri grave la scoaterea organelor reproducatore.
Consimtamantul scris al parintilor tai este obligatoriu, fiindca ei raspund legal de tine.

| gabicoo a răspuns:

Riscuri sunt și la 20 de ani. Mai bine ascultă ce spun părinții tăi. Ești prea mică pentru a deveni mamă. Dacă zici că ai rămas însărcinată din greșeală este clar că cel cu care ai comis greșeala nu-și va asuma copilul și e mai bine să faci avort.

| Madaxo97 a răspuns:

Implica aceleași riscuri ca la orice vârstă, cum ar fi sângerări abundente, rănirea colului uterin, gaură în uter, infertilitate, infecție, rupturi uterine, etc depinde și de vârsta sarcinii și de tipul de avort folosit.
Nu există "am rămas gravida din greșeală", ai rămas că nu te-ai protejat. La vârsta ta, mai bine fă avort, dar sa îți fie învățătură de minte să te protejezi pe viitor, îți vor spune la spital despre metode de contracepție, alege una din ele și protejează-te.

| CIVIC1 a răspuns:

Din greseala cui ai ramas insarcinata?
E foarte important da constientizezi raspunsul?

| StudentLaMedicina a răspuns:

Aceleaşi riscuri pe care le implică avortul la orice vârstă, infecție, dureri, riscul de a trebui repetat.

Aici ai câteva informații despre avort:

poți face avort până în săptămâna 14 a sarcinii. Cel mai bine cât mai repede posibil dacă eşti hotărâtă.

Avortul poate fi medicinal sau chirurgical. Cel medicinal implică administrarea unui antagonist de progesteron prin care se opreste producția acestui hormon şi sarcina moare. Apoi două pastile pe care le introduci în vagin pentru eliminarea sarcinii. Durerile sunt mai puternice decât o menstruație obişnuită. În 2% din cazuri nu se elimină tot şi trebuie să faci chirurgical oricum. Riscurile nu sunt mari şi este un fel de avort care îți protejează uterul.

Cel chirurgical doare mai mult în clipa când e făcut, dar după sângerezi mai puțin şi ai dureri o perioadă mai scurtă. Este un avort mai dur pentru uterul tău având în vedere folosirea unui vacuum şi eventual a unei chiurete.

Dacă ai vreo întrebare poți să îmi scrii aici sau în privat (şi eu sunt fată, dacă are vreo importanță)