| dirolorbit a întrebat:

Ce sa fac daca ma doare tare maseaua de jos din partea stinga, si varu un raspuns tare bun. Am 13 ani

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Marius_Doru_1989 a răspuns:

Am avut aceeasi problema.ia un Aulin la plic si varsa plicul peste masea lasa acolo 30 seunde dupa care bea un pahar cu apa in maxim 10 minute iti va amorti durerea sau vei simti doar un pic de durere suportabila...mie asa imi trece mereu. Bafta

mariana
| mariana a răspuns:

Daca te doare maseaua inseamna ca este cariata si este nevoie sa mergi la medicul stomatolog, care te va trimite sa faci o radiografie dentara si in raport de rezultat va sti, ce tratament iti poate aplica.
La 13 ani cred ca ti s-au schimbat si maselele, daca inca maseaua bolnava inca nu s-a schimbat, pentru a asigura ca maseaua definitiva sa fie sanatoasa, trebuie s-o tratezi pe cea existenta, nu atat pentru ca, te doare ci, pentru ca exista posibilitatea ca, la radacina sa fie o infectie, care este o sursa negativa pentru intregul organism.
Pentru ca durerile sa se diminuieze pana cand vei putea ajunge la dentist, dada ai in casa tinctura de propolis ori bitter medicinal, pune putin pe un betigas pentru curatat urechile si unge maseaua, in interiorul ei, acolo unde exista caria.
Multa sanatate si fuguta la doctor.

| deeadeea111 a răspuns:

Du-te la dentist

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Pentru a atenua temporar aceste dureri, poţi să foloseşti ( cu respectarea Prospectului ) unul dintre următoarele medicamente : Algocalmin/Algozon, Ketorol/Ketonal, Nurofen ( simplu sau forte ), Ibuprofen 400/Markofen, Ibuprofen 600 ( dacă durerile sunt foarte puternice ), etc.

Şi, să mergi cât mai urgent la un stomatolog!
Cel mai probabil, măseaua este cariată şi trebuie curăţată & plombată.

Toate cele bune.