| zuzuliana a întrebat:

Ce sa fac...ma doare gatul am luat multe medicamente... cei drept nu l-am dus tratamentul pana la capat... dar de o luna de zile cum is far fular sau nu am helanca cu gat ma doare gatul... spuneti-mi cesa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| cely a răspuns:

Gargara cu apa sarata, calduta, ceaiuri cu lamaie

13 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Fa tratamentul pana la capat, asa cum ti l-a recomandat medicul.

| psiholoaga a răspuns:

Ai incercat si antibiotice? Probabil e vreo infectie. La mine merge ceaiul cu miere si lamaie din belsug.

Bula
| Bula a răspuns:

Eu pun cateva picaturi pe o lingura de zahar tos sau un cub de zahar. Seara inghit una incet, sa se lasa lung pe gat, sa dezinfecteze. Daca trebuie, mai repet odata si dimineata.
Metoda invatata de la bunicii ma salveaza totdeauna de la durerile de gat.

| nicky a răspuns:

Fa gargara cu apa calduta cu sare si cumpara-ti niste propolis.

eileen
| eileen a răspuns:

Parerea mea..cu gatul nu te joci, eu am patit-o si nu am mai putut vorbi cateva zile si nu exagerez. Am baut ceai din frunze de eucalipt, se gasesc la plafar, indulcit cu miere si mi-a trecut. Tu cred ca ai o problema mai acuta, de aceea mergi la doctor si fa-ti un control.

| DenissaDeea a răspuns:

Poti incerca cu niste felii de cartofi proaspete puse pe o batista si presurat sare pe feliile de cartofi(sarea sa nu fie iodata ca nu are efect) tinute 30 de minute seara inainte de culcare, feliile daca se incalzersc de la temperatura corpului le schimbi pentru a avea efect sigur sau incearca pastile faringosept simplu la mine astea au efect total...

Janina
| Janina a răspuns:

Decasept stepsils daca nu incearca cexil din 6 in 6 ore...la mine merge mereu.
mai fa gargara cu apa si sare mare, manaca lamaie si bea multe ceaiuri.
oricum ar trebui sa mergi sa iti faca exudatul.

| gabriellas a răspuns:

Miere, ceai de tei, soc, musetel. O alta solutie a fi sa pui un pic de zahar intr-o ridiche neagra pana se topeste zaharul. Asa ai un sirop natural.

| mioara_1431 a răspuns:

Bea ceaiuri calde, nu mai bea apa rece

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

CATEVA PICATURI....DE CE? laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am patit tot asa si am tot luat antibiotic si paracatamol si nimic la medic nu am fost ce sa iau sa imi treaca.am si puroi in cat ce sa iau?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tantum verde

| jollyville a răspuns:

Eu am luat Septogal Lactoferina. Este mai scump putin, dar este fooooooarte bun. De 3 ori pe zi si iti calmeaza durerea nespus de rapid.