| ursachy a întrebat:

Ce sa fac? ma doare gatul in fiecare dimineata cand ma treseaz, am fost racit ..cum sa scap de durerile in gat.un leac ceva fara medicamente daca se poate?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| JesterRO a răspuns:

Daca bei lapte rece, neincalzit, s-ar putea sa fie cauza.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Cand te scoli incearca sa-ti faci repede o cana cu ceai căldut (nu fierbinte, ca iti "distruge" gâtul mai rău!). Daca ai un termos il pregatesti de cu seara cu ceva cald, asta ca sa-l ai peste noapte cand te scoli si te pișcă/doare gâtul. Taticul meu are o alta metodă, băbească, atunci cand il doare gatul: face gargară cu tuică tare apoi o arunca din gură, nu o inghite. Imi zice mereu ca distruge microbii.Deci, nu inghiti. Doar gargară.

| zahy a răspuns:

Intr-adevar ceai de ceapa este extraordinar de bun. si poti sa clatesti gura cu ulei de masline asta daca nu esti scarbos la ceea ce vei scoate din gura

| alecsalecs a răspuns:

Gargara cu ceai de musetel. bea ceai de ceapa...iti garantez ca ti va trece. bea si ceai de musetel indulcit cu miere.un lapte cald indulcit cu miere..iti garantez ca ti va trece.

| ursachy explică:

Cand ma trezesc ...scuze

| RobinWalker a răspuns:

Salut!
Fa-ti un ceai de zahar ars si bea-l fierbinte, mai mult ca sigur o sa te ajute!
Multa sanatate!