| Lala20 a întrebat:

Ce sa fac sa-mi scada febra? (nu-mi ziceti de medicamente ca am luat)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| Tourniquet a răspuns:

Pune intr-un castron sau oala apa rece, otet si spirt. Dupa aceea inmoaie sosetele (unele care nu prea-ti trebuie) acolo si punele in picioare si mai inmoaie o carpa care o pui pe frunte, invelestete bine si stai la cap.
Mai poti incerca sa bei ceai de mustel + tei + soc + multa lamaie.
Cartofi cruzi pusi intr-o carpa la gat.
O frectie cu Carmon.

| Tourniquet a răspuns:

@Fetiţaa144, ma bucur ca te-ai dus la doctor. Nu-i de glumit cu sezonul asta. Bolile misuna prin tara...hee hee
Sanatate!

| xxdd a răspuns:

Cand la mine nu mai merge cu medicamente mi se aplica chestile babesti si scarboase care totusi merg. de exemplu cartofi curatiti la gat. e scarboasa rau dar e bunastraight face

| Lala20 explică:

Mersi tututor pentru sfaturi! Acuma am 38. 5 si am fost la medic.am faringo-traheita, cu antibiotice si eurespal pe 10 zile. Tine-ti-mi pumnii!

| BeHappyForMe a răspuns:

Comprese cu apa rece pe frunte, comprese cu otet si apa pe burta si sosetele imuiate tot asa in otel, bea lichide fierbinti. poti sa iti faci masaj cu otet pe tot corpul sau cu spirt, sau tiuca fierbinte ajuta mult. dar cel mai important e sa suni doctorul de familie cu febra nu e de glumit poate creste imediat si sa faci convulsi. sper sa te faci bine.

| Paty3 a răspuns:

Pune-ti cartofi cruzi taiati felii pe cap si bea ceai.

| AnnaMariaaa a răspuns:

Imbiba o pereche de soseste in otet si puneti-le in picioare o sa vezi ca o sa-ti scada.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bea multa apa, impachetari cu apa si otet si daca e febra mare si nu-ti scade deloc ia algocalmin, o picatura pe kg de ex daca ai 55 de kg ia 55 de picaturi si maine mergi la doctor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ceai de soc, levantica, mustetel si trebuie sa-ti faci masaj cu otet pe timple, burta, picioare, temperaura camerei sa nu fie mai mare de 20de grade, tot timpul trebuie sa stai in fotoliu si n consumi decit fructe, supa de zarzavat si putini cartofi fierti, Sanatate!

| codrina_8326 a răspuns:

Puneti comprese cu apa rece si sosete cu otet in picioare. inceraca sa bei cat mai mult ceai sa stai in casa si sa nu fii dezbracata. manaca fructe si legume ca sa ai cat mai multe vitamine in corp.

| DotsInAPurpleWorld a răspuns:

Ai putea sa faci o baie calda cu sare...momentan si eu am febra si asta fac sau poti sa iti pui la cap, burta si picioare comprese cu otet si apa happy sper ca am fost de ajutor