| nustiuexact69 a întrebat:

Ce să fac să nu mai cred ca sunt nebun? Efectiv am anxietate și puțină depresie și in trecut făceam atacuri de panică, și îmi e frică să nu fiu nebun sau ceva parcă de orice boală aud îmi e frică să nu o am sau ceva de genul și zici ca sunt simptomele chiar dacă nu am accea boală, am văzut un documentar despre un om nebun, și acum îmi e frică să nu fiu și eu nebun,
nu aud voci, nu vorbesc singur, decât uneori dar în gând gen vorbesc cu mine in sine, am o relație foarte bună cu iubita mea, am o viață frumoasă dar îmi e frică să nu fiu nebunsad judec nu uit persoane, fac orice activitate normală dar în capul meu îmi e frică să nu fiu nebunsad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
45 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

La un specialist ai fost?

| timidu89 a răspuns:

Daca auzi voci uneori nu e deloc bine. Ca se pot intensifica cu timpul. Teama ca te urmareste cineva sau iti vrea raul ai?

| nustiuexact69 explică (pentru timidu89):

Nu aud voci, nu am frica că m-ar urmări cineva, nu îmi e frică că mi ar face cineva rău, dar îmi e frică de Dumnezeu, și îmi e frică să nu înnebunesc din cauza depresiei sau anxietăți sad

| alondrakiss a răspuns (pentru timidu89):

Teamă că cine îmi vrea Raul o am... Trebuie să-mi dea de gândit?

| nustiuexact69 explică (pentru gabicoo):

Daaa am fost la psihiatru, mi-a spus ca sunt perfect normal, mi-a făcut teste etc gen ma refer sa vadă dacă sunt nebun dacă am autism etc, sunt perfect normal doar că am anxietate și puțină depresie și îmi e frică să nu înnebunesc din cauza asta sad îmi e frică rău să nu îmi pierd controlul sau ceva sad nu vreau să înnebunesc am o familie bună și o iubită superbă sad

| EestiSodalane a răspuns:

Ai considerat funia? Ai anxietate si depresie. De ce ai impresia ca mai meriți să trăiești? Ți se pare că traiesti onorabil așa? Ce rost are sa traiesti fara onoare?

| gabicoo a răspuns (pentru nustiuexact69):

Atunci stai cuminte și încearcă să te gândești la altceva. De înnebunit nu se înnebunește așa ușor.

| timidu89 a răspuns (pentru nustiuexact69):

Anxietate in ce stadiu ai? Ca daca te temi si sa iesi afara sau sa stai la o terasa, atunci e de luat in serios. Tratment iei pentru anxietate si depresie?

| timidu89 a răspuns (pentru alondrakiss):

Eu zic ca da, se poate dezvolta ca mai multi iti vor raul apoi toata lumea.

| nustiuexact69 explică (pentru timidu89):

Păiii am anxietate generalizată, înainte îmi era frică să ies fiindcă făceam atacuri de panică dar de când am scăpat de atacurile de panică ies oriunde nu am nicio problemă cu iesitul sau ceva, mă duc oriunde singur doar că îmi e frică să nu pot înnebuni din cauza depresiei fiindcă mi-a spus cineva ca de la depresie ajungi să te omori fără să vrei și îmi e frică nu mai m-am simțit trist de săptămâni bune doar ca îmi e frică sad

| nustiuexact69 explică (pentru EestiSodalane):

Nu, am avut o dată gânduri suicidale dar nu le am pus în practică și nu le voi pune niciodată, trăiesc pentru familie iubită și mai ales pentru Dumnezeu orice probleme aș avea nu m-aș sinucide niciodată

| nustiuexact69 explică (pentru gabicoo):

Sigur nu se înnebunește ușor? Gen sigur sigur? Nu vreau să ajung cum mi-a spus persoana aia să ajung să mă omor fără să vreau din cauza depresiei

| StudentLaMedicina a răspuns:

Nu eşti nebun. Mai ales dacă reflectezi asupra acestui fapt. Nu eşti suicidal.

Nu eşti nebun. Ai nevoie de tratament pentru anxietate sau psihoterapie.

| alondrakiss a răspuns (pentru timidu89):

Eu iau tratament psihiatric Seroxat cu Stressclean...

| timidu89 a răspuns (pentru nustiuexact69):

Si eu am depresie dar iau tratament si sunt ok. Nu am avut ganduri sinucigase niciodata desi nu iau tratament dintotdeauna. Nu te lua dupa ce spune oricine, nu tot ce zboara se mananca.

| LisaJulie a răspuns:

De ce te consideri nebun, toată lumea are anxietate pentru ca societatea te presează sa fi cel mai bun! Eu îți sugerez sa iesi cât de des poți și sa încerci sa petreci cât mai mult timp cu prietenii și rudele

| timidu89 a răspuns (pentru alondrakiss):

Atunci e bine daca iei tratamentwinking

| StudentLaMedicina a răspuns (pentru alondrakiss):

Nu îți pot răspunde la mesaj pentru că sunt Utilizator Junior. Psihiatria nu este o facultate. Sunt la medicină generală.

| nustiuexact69 explică (pentru StudentLaMedicina):

O singură dată am avut un gând suicidal atunci când a murit o rudă de a mea, dar am stat și m-am gândit "de ce să mă sinucid? Ce rezolv? Să îmi supăr părinți mai rău? Asta este așa a ales Dumnezeu asta s-a întâmplat. viața continua înainte " și de atunci nu am mai avut nici pic de gând de genul

| StudentLaMedicina a răspuns (pentru alondrakiss):

Atunci eşti în tratament pentru depresie sau anxietate. Seroxat este un medicament din categoria SSRI - care împiedică serotonina să fie îndepărtată din sinapse şi în felul ăsta să fie disponibilă mai mult pentru tine. Este prima linie de tratament pentru depresie şi anxietate.

| nustiuexact69 explică (pentru LisaJulie):

Nu știu pur și simplu cred asta sad chiar dacă și medici psihiatrii mi au spus ca sunt normal îmi e frică să nu ajung să îmi fac rău singur din cauza depresiei chiar dacă nu am mai fost trist de săptămâni bune, duc o viață foarte bună am o relație extrem de bună cu părinții și cu iubita mea, doar ca cineva mi-a băgat in cap că un om cu depresie e un om nebun, care ajunge să își rănească familia sau pe el in sine și să se omoare fără să își dea seamasad

| nustiuexact69 explică (pentru StudentLaMedicina):

Eu iau cymblata și efectiv sunt bune? Mi le-a prescris un medic psihiatru foarte bun

| Shattergrim54 a răspuns:

Tu ai spus că ai o iubită minunată și o familie iubitoare. Nu ai cum să înebunești, și eu sufăr de anxietate dar reușesc să o controlez relativ ok, anxietatea nu e nimic înfricoșător, toți o avem, dar unii o au mai puțin iar alții mai mult. Trebuie să înveți să te împrietenești cu anxietatea și practică un hobby, te va face să uiți de anxietate, sau mergi la o plimbare, practică un sport, fi mai activ.
Și nu, nu ești nebun atâta timp cât te comporți ca o persoană normală și psihiatrul ți-a zis că ești normal.
Nebunia nu apare pur și simplu și nu are legătură aparte cu anxietatea și nici cu depresia.

| StudentLaMedicina a răspuns (pentru nustiuexact69):

Cymblata este numele comercial al medicamentului Duloxetine. Duloxetine este un SNRI. Funcționează ca SSRI doar că pe lângă serotonină, blochează şi reabsorbția noradrenalinei, astfel că şi serotonina şi noradrenalina sunt în fanta sinaptică mai mult timp. Este a doua linie de tratament pentru depresie şi anxietate. Un medicament bun, dar dacă nu te ajută ar trebui suplimentat sau înlocuit.

| Shattergrim54 a răspuns (pentru nustiuexact69):

E fals, de unde a apărut depresia ta? dă detalii

| alondrakiss a răspuns (pentru StudentLaMedicina):

Cu tratament nu se poate lucra pe casa de marcat?

| StudentLaMedicina a răspuns (pentru alondrakiss):

Nu înțeleg întrebarea

| Shattergrim54 a răspuns (pentru nustiuexact69):

Oamenii cu depresie nu sunt nebuni, sunt doar niște oameni răniți emoțional ce au avut parte de probleme în viață. Dar nu sunt nebuni, așa sunt majoritatea oamenilor în România, fac mișto de oameni cu probleme ca depresia

| alondrakiss a răspuns (pentru StudentLaMedicina):

Cu tratament psihiatric se poate lucra pe casa de marcat?

| alondrakiss a răspuns (pentru alondrakiss):

Uneori nu aud foarte bine...Și aseară spre exemplu îmi zvâcnea in ureche... sad