| dirolorbit a întrebat:

Ce sa faca daca ma doare tare maseaua, am nevoie de un raspuns seroz si bun?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| ElektroBoom a răspuns:

Du-te la dentist.Cel mai sigur ai carie si trebuie tratata.

| Raniia a răspuns:

Ia un diclofenac 50 mg daca ai peste 12 ani sau nurofen daca ai sub 12 ani pentru calmarea durerii.Fa-i o vizita medicului dentist, poti si la cabinetul stomatologic al scolii care o frecventezi.El iti va da toate indicatiile necesare.O zi fara durere iti doresc!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Te duci la dentist

| InTheAir a răspuns:

Stomatologul e solutia. Dar pana ajungi acolo, ia un Nurofen.

| deeadeea111 a răspuns:

Du-te la dentist! situatia s-ar putea agrava

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Pentru a atenua temporar aceste dureri, poţi să foloseşti ( cu respectarea Prospectului ) unul dintre următoarele medicamente : Algocalmin/Algozon, Ketorol/Ketonal, Nurofen ( simplu sau forte ), Ibuprofen 400/Markofen, Ibuprofen 600 ( dacă durerile sunt foarte puternice ), etc.

Şi, să mergi cât mai urgent la un stomatolog!
Cel mai probabil, măseaua este cariată şi trebuie curăţată & plombată.

Toate cele bune.

| pisihabarnuare a răspuns:

Te duci la dentist

| mona a răspuns:

un ibuprofen iti mai alina durea si maine fugi la dentist