| Sayiumi a întrebat:

Ce se face la un control oftalmologic?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
15 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Bizon95 are dreptate, apropo daca suferi de diabet sa spui asta

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Se uită la tine să vadă dacă ai ochi frumoși.

| Bizon95 a răspuns:

Te pune sa te uiti la, litere si cifre, de diverse marimi, distanta, etc. iar apoi in functie de cat de bine raspunzi iti determina foarte exact cate dioptri iti trebuie

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Bizon95):

Asta era in 1990 toamna. Acum exista si scule sa ti se uite in ochi si sa determine mai exact ce si cum...

| Bizon95 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Am fost la medicina muncii, mi-au pus un aparat in fata in care m-am uitat la litere si cifre

si DA, era cat se poate de actual, nu era un afis pe un perete ci un aparat cu mai multe afisaje in diverse unghiuri si care putea bloca unul dintre ochi

in general, daca ajunge sa ti se uite in ochi, atunci ai o problema mult mai grava decat acuitate vizuala diminuata, de varsta, stat in telefon 18/7 (18h pe zi, in fiecare zi), sau alte probleme

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Bizon95):

Nu neaparat. Tu poti vedea 100% si sa ai vreo deformatie a ochiului care nu se vede altfel, de exemplu.

| Bizon95 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Hmmm, am probleme cu ochii, reale (nu vad de aproape)
deci tu ma sfatuiesti sa ma duc la ORL si sa nu fac un test de 5 minute intr-un magazin de ochelari, care sa imi determine dioptriile pe loc?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Bizon95):

Eu te sfatuiesc sa mergi la oftalmolog. Si eu am probleme cu ochii din copilarie si in ultima vreme se cam amplifica. Nu m-as duce la magazinele alea de ochelari nici sa ma tai. E magazin. Tu crezi ca te duci acolo sa iti zica ca e totul ok? Care sunt sansele ca un magazin de ala sa nu iti recomande sa schimbi ochelarii, chiar daca nu e nevoie? Care sunt sansele ca la magazinul ala sa iti depisteze probleme de genul conjunctivita cronicizata?

| Bizon95 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Lal, acum imi vine sa imi dau putin palme, numai putin asaaaa, pentru ca asa trebuia sa gandesc si eu, DE LA INCEPUT

ai dreptate, ABSOLUTA

multumesc, ca mi-ai deschis ochii big grin

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Bizon95):

Si sa nu uitam ca aia sunt optometristi, nu doctori oftalmologi. E ca si cum ai merge la baiatul ala care schimba cauciucuri sa iti segmenteze motorul. Nu cred ca exista vreun optometrist din tara asta capabil si mai ales calificat de a prescrie lentile progresive sau cu cilindru.

| Bizon95 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Inteleg, cum am putin timp, la oftalmolog ma ducwinking
MULTUMESCwinking

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Bizon95):

Cu placere, daca zici ca ai probleme la apropiere si vezi bine la distanta probabil ai nevoie de progresive - sau doua perechi de ochelari. Buba e ca o pereche cu lentile progresive sare lejer de 1500 RON...

| Bizon95 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Bleah

vad prost de foarte aproape (20-30cm) si de departe (20-30m), deci presupun ca o sa ma usture la buzunar, si ca, CHIAR merita oftalmologul, asa ca, deh, strang niste bani si ma duc... c'est la vie happy

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Bizon95):

O consultatie la oftalmolog e vreo 100-150 RON. Hai, 200 maxim, dar deja 200 e cam furaciune. Ochelarii o sa te usture... sad

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe lângă asta te pune să te uiți și printr-un aparat prin care vezi un peisaj frumos. Acolo îți scanează retina si vede ce probleme ai.

Bizon, nu mai vorbi in necunoștintă de cauza. Iar consultul oftalmologic pentru angajare este diferit față de cel amănunțit.