| Anonim345666 a întrebat:

Ce se intampla daca bei apă care a stat intr-un bidon mai mult de 2 saptamani? Gen nu e apa de la magazin e apa de la fantana. exista riscul sa se fi produs bacterii ssu ceva? Țin sa mentionez că apa nu era verde sau ceva de genu

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| ReddY25 a răspuns:

Ar trebui să nu întâmpini probleme

| FreddieM a răspuns:

Dacă nu patesti nimic în doua zile, considera-te norocos, dar nu mai repeta gestul. Imaginează-ți în ce mod bacteriile și microorganismele din apa aia care vine direct din pământ, și-au făcut de cap în acele doua săptămâni de,, relax'' în bidon. Nu-ți fa iluzii, deși nu le vedem, ele există.
Cheers

| StudentLaMedicina a răspuns:

Probabil nimic dacă nu avea un gust ciudat.

| shyde a răspuns:

In general apa din fantani nu e curata. Lumea o bea de saracie, si se mai si minte singura ca e buna, doar doar sa se convinga ca ce fac ei din nevoie e de fapt o dorinta.

Nu prea conteaza cat a stat in bidon, dar ar fi de preferat sa consumi imbuteliata. Nu-s doar bacteriile periculoase, mai sunt si nitratii, mai sunt si metalele, mai sunt si reziduurile. Iar la tara, toate acestea exista in panza freatica de unde apa e luata, pentru ca lumea face veceuri in curte, si reziduurile se lasa in pamant. Nu e filtrata, nici macar tratata, deci nu e curata.