| LawlietL886 a întrebat:

Ce se întâmplă dacă înțepi un puroi cu un ac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
16 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Poti sa-l intepi cu un ac steril (trecut prin flacara si bagat in spirt) si apoi curatat locul cu betadina, tinctura de iod sau cloramina. In final, aplici un plasture sau tifon cu leuocoplast.

| darrio2007 a răspuns:

Iese puroiul. E bine sa dezinfectezi acul. Chiar la o flacara de bricheta. Dupa ce se raceste intepi punga cu puroi.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Vei fi fericit, fiindcă scapi de o problemă! : ))

Dezinfectezi rana cu apă oxigenată (ori, betadină, rivanol) și bandajezi cu tifon steril. Poți aplica Levomekol, un unguent cu acțiune antimicrobiană.
Unii dizolvă o lingură de sare, într-un pahar de apă fiartă, iar pe urmă înmoaie pansametul în apa sărată și o aplică pe rană, pentru a se "trage" puroiul.

| anonimg a răspuns:

Unii rezolva problema la domiciliu, altii la medic. Ambele variante sunt bune.
Tu faci cum crezi. Daca crezi că nu te descurci, mergi la medic. E gratuit. La medicul de familie. Sau poti si la urgente la spital.

| JustStitch a răspuns:

Trebuie sa scoti puroiul de acolo, dar depinde unde e aflat

| LawlietL886 explică (pentru JustStitch):

La degetul de la mână. Ce fac?

| JustStitch a răspuns (pentru LawlietL886):

Da, poti sa il intepi si sa scoti puroiul de acolo

| Canndii a răspuns (pentru LawlietL886):

Ce fel de ac vei folosi? Mai intai dezinfecteaza acul, daca e ac de cusut, sau daca ai la indemana o seringa, ii iei acul si problema e rezolvata. Ca sa nu te doara strange putin de locul unde vei intepa, pentru a diminua(nu stiu daca asa se zice rolling on the floor durerea si incet baga varful acului in timp ce strangi vei ajuta puroiul sa iese mai repede, dupa ce iese tot, pune ceva, in plasture dar mai intai dezinfecteaza cu alcool sanitar C:

| Canndii a răspuns (pentru Canndii):

Un plasture**** autocorectorul asta -.-

| Eucumamajunsaici a răspuns (pentru LawlietL886):

Este periculos nu o fa du-te mai bine la spital.

| Clorox a răspuns (pentru Eucumamajunsaici):

Wow, mare pericol... Se duce puroiul la inima si moare straight face

| Eucumamajunsaici a răspuns (pentru Clorox):

Da daca puroiul e copt poti daca nu e copt se infecteaza.

| Clorox a răspuns (pentru Eucumamajunsaici):

Eram sarcastic...

| Andersen2k18 a răspuns:

Te duci la medicul de familie, sa iti scoata puroi-ul si apoi o sa-ti dezinfecte rana.

| Canndii a răspuns:

Iese puroiul

| Justrememberwho a răspuns:

Acul ar fi indicat sa fie steril, cat legat despre puroi, se sparge si ar trebui stors dupa care dezinfectat cu niste alcool.