| andrei6543625 a întrebat:

Ce se intampla daca iti incepi viata sexuală prea devreme dupa operația de varicocel?(au trecut 5 zile)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Florian80 a răspuns:

Depinde ce inseamna "devreme". Adica mai.precis...ce varsta ai?

| Andrey1352 a răspuns:

În general, după o operație de varicocel, este important să urmezi recomandările medicului tău în ceea ce privește recuperarea și activitățile fizice. Fiecare persoană este diferită, iar procesul de vindecare poate varia în funcție de mai mulți factori.

Dacă ai avut o operație de varicocel și dorești să începi viața sexuală, ar fi indicat să consulți medicul tău sau chirurgul care te-a operat. Aceștia sunt cei mai potriviți pentru a-ți oferi sfaturi personalizate și a evalua starea ta actuală de sănătate și de vindecare.

De obicei, medicii recomandă o perioadă de abstinență sexuală după operația de varicocel pentru a permite organismului să se vindece și să se recupereze complet. Acest interval poate varia de la caz la caz, în funcție de gravitatea operației și de evoluția postoperatorie a pacientului.

Este important să acorzi o atenție deosebită semnelor de disconfort sau complicații care pot apărea după operație. Dacă întâmpini dureri sau orice alte simptome neobișnuite în zona operată, este recomandat să consulți imediat medicul.