| Dex_6605 a întrebat:

Ce se intampla daca ma culc tarziu in timpul vacantei (ora 2-3 noaptea). Am auzit ca la 15 ani poate sa iti distruga neuronii, e adevarat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Cristea a răspuns:

Nu doar la 15 ani...in general. am citit undeva ca neuronii se regenereaza de la ora 9 seara pana la 12. daca nu ai prins somnul atunci dormi degeaba. si eu am prostul obicei sa stau pana la 1-2-3 noaptea. si ziua nu's bun de nimic.

11 răspunsuri:
| adutzadragutza a răspuns:

Nu stiu sa iti zic, dar e bine s anul te mai culci asa tarziu, ca esti totusi in crestere si mintea inca se dezvolta cam da asta ar fi, deci nu te mai culaca asa tarziu happy filmele sunt reluare si ziua reluare happy

| Anonymus314 a răspuns:

Da, e mai bine sa-ti dormi noptile

| Xlove64 a răspuns:

Cv de genu...
Adica eu stiu ca daca te culci mereu tarziu si nu iti faci somnu cum trebuite te afecteaza...
Dar mai grav este daca nu dormi aproape deloc... ca cica poti muri straight face

| Meryem027 a răspuns:

Neuronii nu dispar si nici nu se inmultesc. Deci, asta nu ar fi o problema. Nu se intampla prea multe, doar ca-ti va fi dereglat programul si eventual te vei simti mai obosit. O sa-ti fie greu cand incepe scoala si o sa te trezesti devreme... Ceva mai grav, nu cred. Aa, poate-ti apar cearcane si te simti slabit, daca nu te odihnesti cum trebuie. Pa, pa!

| sonya a răspuns:

Orice activitate omoara neuroni.Pana si faptul ca ridi degetele si scrii la tastatura sunt folositi multi neuroni. cu cat supui organismaul la un efort mai mare cu atat consumi mai mult. Stand pana la 2-3 noaptea pe langa faptul ca dai organismul peste cap e clar ca si neuronii aia se duc. oricum nu la fel de multi daca bei si fumezi prea mult

| GoldDust a răspuns:

Ce ironie! nick-ul tau este "dex" si pui asemenea intrebari laughing)

| 3my098 a răspuns:

Nu stiu daca e adevarat Dar stiu ca daca te culci prea tarziu celulele albe nusi mai fac sarcina in corpul uman si.Nu e bine

| theorizer a răspuns:

Io cant ai avut cinspe ani oi lucrat tata, noaptea doispe ore nu mi sa-u distrus un nervon

| addyy a răspuns:

Un studiu american a demonstrat ca orele tarzi de culcare pentru copii de cinsprezece ani duc la stingerea a cate un neuron cu fiecare stingere a luminii la orele 2-3 noapte, iar daca e mai tarziu duc chiar la stingerea a doi neuroni, de fapt se ard la fel ca un bec si are loc in cap un surplus de energie.Asa ca ai grija la ce ore te culci ca este adevarat ce ai auzit.

Ps: Dar de cate ori te-ai culcat la orele astea ca sa stiu cati de muti neuroni ti-au murit?

| aumih16 a răspuns:

Nu e bine sa stai tarziu mult! stai da mai putin! e mai ok! daca vrei sa stai!

| xToxicObsession a răspuns:

Nu e adevarat din cate stiu laughing). Eu ma culc in fiecare duminica pe la 3-4 dimineata oh go on. happy Si in vacanta la fel.