| Helly1226 a întrebat:

Ce se intampla daca mananc 500g de sare din cateva inghitituri? Fac infarct sau altceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
| DisturbeDd a răspuns:

Te alegi cu o usturime de gat?laughing)(glumesc)

| OvidiuDrg a răspuns:

In mod cert, sarea este cunoscuta ca un factor de risc la hipertensivi, dar se afla si la originea a numeroase probleme de sanatate, in special la nou-nascuti, persoane varstnice sau la supraponderali. Nevoia fiziologica minimala de sare este in jurul a 2 grame/zi. Desi dezbaterile asupra efectelor negative ale excesului de sare in alimentatie sunt departe de a fi solutionate, se stie clar ca este necesar sa diminuam consumul de sare. Aceasta deoarece sarea contribuie la cresterea tensiunii arteriale la unele persoane: atat la cei care sufera deja de aceasta afectiune, cat si la cei predispusi (persoane peste 40 de ani, supraponderale si cu antecedente familiale de hipertensiune). Sarea este implicata si in aparitia altor boli cardiovasculare si a osteoporozei.

| OvidiuDrg a răspuns:

Deci...500g iti ajung pentru c.c.a. 250 zile laughing

Răspuns utilizator avertizat
| MrsSunshine a răspuns:

O cantitate prea mare de sare in organism duce la retentie de apa. Apa acumulata determina cresterea volumului de lichid din vasele sangvine, ceea ce pune presiune pe acestea. In acelasi timp, inima este nevoita sa depuna un efort suplimentar pentru a face volumul sporit de sange sa circule in corp. Astfel, excesul de sare determina cresterea presiunii arteriale sau hipertensiunea.La nivelul creierului, presiunea exercitata asupra vaselor sangvine poate rezulta in blocarea sau chiar spargerea acestora, provocand atacul cerebral.
Doar asta ti se poate intampla.

| Medema a răspuns (pentru MrsSunshine):

Doar atat, adica ce mare branza, printr-un atac cerebreal am mai trecut noi, lasa-l sa manance sare!

| MrsSunshine a răspuns (pentru Medema):

Pot eu sa-i fac ceva ca sa nu mai manance?"doar atat" era ceva ironic.Dar se pare ca nu ai inteles aluzia.Omul are pitici pe creier si eu i-am raspuns la intrebare, anume ce se intampla daca baga in el jum. de kg de sare.

| Medema a răspuns (pentru MrsSunshine):

laughing))Stai calm

| MrsSunshine a răspuns (pentru Medema):

Pfff...m-ai dat pe spate

| Medema a răspuns (pentru MrsSunshine):

Inseamna ca stai prost cu coloana!

| georgetzop a răspuns:

Daca vrei sa te sinucizi sunt alte metode care dau rezultate mai repede, altfel nu stiu de ce ai vrea sa mananci 500 g de sare

| LightOfDeath a răspuns:

Este foarte mult jumatate de kg de sare din cateva inghitituri.Nu ai cum sa faci asta, deoarece in prezenta unei cantitati prea mare de sare (care trage la umiditate) exista riscul sa te ineci foarte rau din cauza ca esofagul se va irita si iti va fi mai greu sa respiri. Daca se intampla vreodata sa mananci o cantitate prea mare de sare ( intentionat sau obligat) bea mai multe pahare cu apa cat mai repede posibil! Sper sa te fi ajutat putin!:*

| strutulik02 a răspuns:

Vei bea foarta multa apa la noapte! laughing) dar oricum trebuie sa ai ceva probleme la acoperis sa faci asta.

| Stefania_Cofaru_1990 a răspuns:

Cine ar putea sa manance? laughing)