| Wtnqdbqrhqr a întrebat:

Ce se intampla daca mananc mancare expirata? Am mancat un ecler de la kaufland sau de la lidl, (nu sunt sigura) si erau expirate de ieri dar de abia după ce am mâncat am văzut data de expirare iar acum îmi este greata și nu ma simt prea bine, se poate întâmpla ceva și mai rau?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Mindfulness a răspuns:

Nu o să pățești nimic de la mâncare expirata de o singură zi, doua zile. In cel mai rău caz poți face toxiinfecție alimentare. Daca ti greata mergi la doctor/spital, cred că ai toxiinfecție alimentara! Se întâmplă și tu din cauza fricii sa îți induci starea asta, dar poate ești sensibila, in cazul acesta mergi la un doctor.

| johnnny123 a răspuns:

Dacă ar fi fost expirat de trei luni și plin de mucegai aș fi înțeles să-ți faci griji... Dar de o zi?

Crezi că termenul ăla de expirare este precis la secundă, la ora 23:59:59 este bun de mâncat, iar la 00:00 nu mai e bun?