| SaveTheNature a întrebat:

Ce se intampla medical vorbind, atunci cand ne trage curentul? Intra aer in noi? ne "corenteaza"? sau cum vine asta " ne trage curentul"?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ne scade imunitatea din cauza efortului organismului de termoreglare si putem face infectii cu germeni care se gasesc de obicei in aer si care nu ne-ar afecta in conditii normale.

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
e vorba de aer rece, te-a prins curentul este un termen popular folosit de varstnici..ai dormit dezvelita si ai prins curent, adica ai racit. ceva de genu.
O seara bunahappy

| fuzzer a răspuns:

O serie de neplăceri pot apărea din acest motiv, de la dureri de cap, dinţi şi ureche, până la dureri musculare, lombare şi junghi intercostal extrem de dureros.

Exagerat este însă să crezi că aceasta este singura cauză a suferinţelor.
"Frigul şi curenţii de aer rece favorizează răcirea diverselor zone ale corpului şi pot exacerba anumite suferinţe, atenţie, preexistente. Doar zgândără bolile respective, nu le provoacă. De exemplu, dacă o măsea suferindă este supusă unor curenţi de aer, apare o durere, care ar fi apărut oricum, însă nu la aceeaşi intensitate. Iarăşi, nu curenţii de aer sunt cauza răcelilor, aceştia doar favorizează înmulţirea unor viruşi deja contractaţi şi declanşează infecţia respiratorie".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Uite aici,
http://forum.chip.ro/archive/index.php/t-76611.html
Te pup!

| Pinocchio a răspuns:

Vorba din popor "te trage curentul", de fapt este o infectie care la curentii de aer favorizeaza durerea.
http://www.evz.ro/......79716.html

| adishorMS a răspuns:

1 faci o infectie la nivelul urechi sau sinusurilor
2 da intra dar si iese exact ca in cazul geamurilor deschise pentru. o incapere zboara tot in jur
3 LOL nu e vorba de curent electric ci curent de aer
ti-am dat raspunsul 2 urechea comunica cu exteriorul gura la fel si nasul asa ca comparatia cu camera e buna
simplu din cauza curentilor de aer nas, gura, urechi la nivelul sinusurilor se produce o inflamare mai ales la aer rece

| moustache a răspuns:

Buna big grin
pai te doare maseaua, pot sa te usture ochii, racesti in general.