| AiEnmaa a întrebat:

Ce se poate face pentru copiii de varse intre 11-12 ani pentru oxiuri(viermisorii mici intestinali albi)? De la ce se pot face? Sora mea mai mica are si trebuie sa scape cat mai repede de ei.Va rog mult ajutati-ma.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Skillzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz a răspuns:

Hei!

Surioara ta ar trebui sa manance foarte mult usturoi. Simplu. Fara sare,fara carne, ce o fii.
Ei se fac de la duliuri; inghetata, cipsuri orice e dulce si nesanatos.
spune-i sa pape usturoi si v-or muri viermisori. (:

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Tratament de la pediatru, nu dupa ureche.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Are nevoie de consult medical și să nu mai consume lapte și derivate cât și produse în care se găsește lapte!
Pa, pa.

| DoarImpreuna a răspuns:

Trebuie sa mearga la medic. Medicamentele pentru oxiuri sunt tari si trebuiesc neaparat potrivite pe varsta ei. In adevar oxiurii dau extenuare, oboseala, dureri de cap si altele. Poti sa te uiti si pe aici http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=37449 dar ai mare grija sa nu luati medicamente fara prescriptie.

| TropicalStorm a răspuns:

Pai sa scape? tin minte ca am avut si eu d'aia. se fac de la prea mult dulce. spune'i surioarei tale sa manance dimineata pe stomacul gol seminte de dovleac. dar nu d'alea cumparate din piata prajite. seminte scoase din dovleac si lasate la uscat. si 2 mult usturoi. kiss

| SandraC a răspuns:

Si eu am avut de astia dar mi-a trecut