| Sarai a întrebat:

Ce sunt dusurile scotiene?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| DegeteRapide a răspuns:

La duşul scoţian trebuie să alternezi jeturile de apă caldă, cu apă rece. Faci duş cu apă caldă timp de 50-60 secunde, apoi imediat un duş rece de durată foarte scurtă, cam 2-10 secunde. Ieşi din cadă, aplici cremă emolientă pe tot corpul şi te înveleşti într-un halat pufos.

Duşul scoţian este un mijloc de împrospătare şi înviorare a corpului, dar care poate fi suportat cu efecte salutare numai de persoanele călite.

Duşul scoţian este foarte mult practicat în alte ţări, în special de către nordici, care au descoperit efectele benefice ale duşurilor extreme cu mult timp în urmă.

Dacă vei repeta cu regularitate acest procedeu, corpul tău va căpăta o rezistenţă ridicată la frig, iar răcelile vor deveni istorie!

8 răspunsuri:
| Pricked a răspuns:

La duşul scoţian trebuie să alternezi jeturile de apă caldă, cu apă rece. Faci duş cu apă caldă timp de 50-60 secunde, apoi imediat un duş rece de durată foarte scurtă, cam 2-10 secunde.

P.S.: Puteai sa cauti pe Google/.

| Felys a răspuns:

Pentru femei nu prea e bun un astfel de dus, femeia raceste repede la ovare, mai bine nu incerca

| Brâncuşi a răspuns:

Bună nici eu nu sunt bine informat dar din punctul meu de vedere sunt nişte băi care face bine organismului, bolilor şi te face mai "uşor" mult mai plăcut.
Chiar aştept să aud un răspuns mult mai bun.

| PisicutzaCenusie a răspuns:

Niste remedii pentru piele! funda?love struck?

| Against a răspuns:

Atunci cand apa este cand calda, cand rece...Isi schimba temperatura fara ca tu sa faci nimic.

| radupopa a răspuns:

Atunci cand apa este cand calda, cand rece...Isi schimba temperatura fara ca tu sa faci nimic.La duşul scoţian trebuie să alternezi jeturile de apă caldă, cu apă rece. Faci duş cu apă caldă timp de 50-60 secunde, apoi imediat un duş rece de durată foarte scurtă, cam 2-10 secunde.Sunt nişte băi care face bine organismului, bolilor şi te face mai "uşor" mult mai plăcut.Niste remedii pentru piele.Noroc.Funda?

| AlexAtanasiu a răspuns:

Dai cu dusu de apa rece pentru a te comoda cu ce fierbinte

| cristinasotir a răspuns:

La duşul scoţian apa caldă alternează cu apa rece. Se face duş cu apă caldă de 50-60 secunde, apoi imediat un duş rece de durată foarte scurtă 2-10 secunde.