| AlexMaftei2001 a întrebat:

Ce suplimente sau vitamine sunt bune pentru ingarasare?
Ma interesează sa le iau fara sa merg la sala.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nici una! Vitaminele si suplimentele ajuta doar la intarirea sistemului imunitar, nu la ingrasare!
Ingrasarea se poate face NUMAI mancand MANCARE mai multa si mai variata!

| mODIN a răspuns:

Prietene, "mass gainers" alea de care auzi sunt predominant carbohidrati, adica ZAHAR. Daca le iei fara sa mergi la sala in mod intens, o sa arati ca Bobonete intr-o luna.

| mODIN a răspuns (pentru mODIN):

Mai bine da banii aia pe piept de pui si mananca cu tonele, decat sa-ti distrugi si ficatul cu suplimente care oricum nu te vor ajuta cu nimic mai mult.

Răspuns utilizator avertizat
| Sekim a răspuns:

Nu exista suplimente sau vitamine pentru ingrasare. Singurul supliment care este destinat cresterii in greutate este gainer ul, care nu este deloc recomandat pentru ca contine de obicei carbohidrati si proteine de proasta calitate. Ca informatie generala, vitaminele nu ingrasa pentru ca nu au o valoare energetica ( calorii ). Daca vrei sa te ingrasi trebuie sa intri intr-un surplus caloric, sa mananci mai multe calorii decat arde corpul tau zilnic. Daca vrei sa te ingrasi fara sa mergi la sala, ar trebui sa o faci doar in cazul in care esti foarte foarte slab, deoarece in caz contrar vei pune foarte multa grasime vizibila pe toata suprafata corpului. Alimente care iti pot face perioada de surplus caloric mai usoara sunt oleaginoasele ( ex : seminte de dovleac, floarea soarelui, alune, arahide, nuci etc. ) pentru ca 100g din aceste produse = 600+ calorii. Daca ai intrebari, adreseaza le aici si iti voi raspunde. Spor

| terry11 a răspuns:

Pe orice supliment fie ca e pudra proteica, vitamine sau orice alte suplimente scrie " Atentie! Produsul nu inlocuieste o dieta echilibrata alaturi de un stil de viata sanatos".
Suplimentele pentru ingrasare pe langa ca nu sunt sanatoase au, sa le zicem, efecte adverse. Iti deregleaza echilibrul hormonal si iti "pacaleste creierul".
In schimb daca vrei sa mananci ca sa te ingrasi fara sa mergi la sala sti si tu ca nu vei pune masa musculara ci vei purta popularele " tricouri cu burta".
Ingrasarea depinde foarte mult de varsta si genetic, intreaba-ti parintii in jurul carei varste le-a crescut greutatea cel mai mult.