| anonim_4396 a întrebat:

Ce tip de incaltaminte e bine sa porti pentru a evita avansarea unei micoze a unghiei?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| dy a răspuns:

1. Cel mai bine este sa lasi unghiile cat mai putin acoperite, adica, atunci cand esti in casa sa incerci sa porti papuci deschisi in fata si din material piela sau bumbac
2. E bine ca atunci cand te incalti, sa nu folosesti decat ciorapi de bumbac si sa-i porti o singura data, iar spalarea sa fie facuta la temperatura de 90 C dupa fiecare spalare.
3. e bine ca de 3 ori/zi sa te speli pe picioare, iar in apa de clatire sa pui putin bicarbonat de sodiu(1/2 lingurita), sau, daca n-ai, macar praf de copt (e tot bicarbonat de Na). Asta schimba PHul apei si micozei nu-i prieste asta(mediul bazic).
4.Foloseste un unguent antimicotic (clotrimazol sau Canesten) de 3 ori/zi
Daca nu rezolvi problema, du-te la dermatolog! Sanatate!

| scootsie a răspuns:

Trebuie sa tratezi micoza urgent si incaltamintea nu e o problema.

| 1968 a răspuns:

Sa ai laba piciorului cat mai aerisita, o ancaltaminte lejera.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Întotdeauna foloseşte încălţăminte din piele naturală, şosete de bumbac 100%, toaletarea trebuie să fie riguroasă, şanţurile interdigitale trebuie foarte bine şterse de apă.
Vara un papuc care are partea din faţă liberă, soarele este benefic pentru sănătatea unghiilor. Evitarea aplicării lacului de unghii, nu lasă unghia să respire.
Ca tratament: Orungal, este un foarte bun antimicotic de ultima generaţie, se prezintă sub formă de capsule. În prospect găseşti schema de administrare. Numai medicaţia internă este cea mai bună, cea locală este temporară şi recidiva este omniprezentă.
Consultă un medic bun dermatolog.
Sănătate.
Pa, pa.